Výstavu maleb a kreseb nazvanou Fenomén Zdeněk Burian otevřelo ve středu Muzeum Kroměřížska.
V Galerii v podloubí je představeno osm desítek prací zobrazujících nejen autorovo oblíbené téma – pravěk. K vidění jsou také méně známé pohledy například do exotických zemí.
Burianova díla muzeu zapůjčila pražská Galerie Zdeněk Sklenář. Kromě pravěkých výjevů se na nich objevují motivy etnografiické či geografiické, obrázky z Mongolska, Indie a Kambodže, eskymáci, kovbojové nebo indiáni.
Burian ale namaloval také svatého Václava, portrét indického básníka Thákura či ženský akt Krutá Diana.
Vystaveny jsou rovněž knihy, které Burian ilustroval – od Karla Maye přes Julese Verna a Eduarda Štorcha až po vědecké publikace. Nechybí rovněž futurologické stroje a letouny nebo autoportrét autora a jeho manželky.
Podle ředitele muzea Jiřího Stránského je Burian i ze světového hlediska fenoménem, zejména díky neobvyklosti, výjimečnosti i jistému vizionářství. "Je to stejné jako u Julesa Verna, který také některé věci geniálně předjímal," řekl Stránský.
Zdeněk Burian (1905 až 1981), rodák ze severomoravské Kopřivnice, mistrovsky ovládal nejrůznější malířské techniky. Vytvořil více než 16 tisíc maleb a kreseb. Navíc ilustroval asi 500 knih a je autorem 600 knižních obálek. Jeho ilustrací využili rovněž filmaři při tvorbě proslulého snímku Cesta do pravěku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist