Režisér Jiří Svoboda natáčí film Advokát o elitním policistovi, kterého od policie vyhodili a poté přešel k advokacii. A se scénářem mu pomáhá známý expolicista Václav Láska.

Láska v minulosti pracoval na mnoha významných kauzách, ale pracoval také rok v bezpečnostní agentuře ABL, která se v posledních týdnech stala hlavním předmětem vládní krize.

Rozpočet filmu má být kolem 30 milionů korun. Premiéru plánují tvůrci na září 2013.

"Václava Lásku znám několik let. Jeho první kniha o honu na Viktora Koženého se mi líbila. Jedná se o dobrodružný žánr, jde tam o život, a on to drží v reáliích českého prostředí. Je to pravdivé a prožité na rozdíl od toho, když to někdo fabuluje v kavárně," uvedl režisér Svoboda.

O čem film bude? Zásahová jednotka vniká v noci do rozsáhlé usedlosti. Zatčený záhadně zmizí. Tomáš Krása, který si jako romantický hrdina myslí, že vyšetří velké kauzy, je přesvědčen o tom, že v tom "jede" jeden nadřízený. Dostává na vybranou - dobrovolný odchod od policie nebo trestní stíhání v jiné kauze, a proto přijme nabídku advokátní kanceláře. V jedné kauze se pak stává figurkou souboje lobbistů, politiků a policistů. Nakonec neví, kdo je na straně práva a kdo na straně mafie.

Podle Lásky vychází kniha z jeho zkušeností z 11 let práce u policie a sedmi let v advokacii. "Nejsem zatížen uměleckým světem. Když se dívám na dnešní filmy o policii a advokacii, tak po deseti až 15 minutách se sprostými nadávkami odcházím. Na Kajínka jsem ani nedošel," uvedl.

Bývalý detektiv dodal, že při popisu české advokacie ukazuje to nejčernější, tedy úplatky a vydírání. "Nyní píšu třetí knihu o soukromých detektivech, protože jsem jeden rok působil v agentuře ABL, uvedl Láska.

"Ve filmu vystupují postavy uplacené na nejvyšších místech, které jednají ve službách organizovaného zločinu," řekl Svoboda. Hlavní hrdina chce dělat dobré věci, což ho téměř stojí život.

 

 

"Poměry jsou určitě k zamyšlení, protože pan Láska je velmi otevřený v pojmenování mnoha věcí a obnažuje některé metody, o nichž člověk nemá tušení. Například jak diskreditovat policisty, kteří jsou zapojeni do vyšetřování. Je také schopen popsat mechanizmus, jak se člověk dostane do vleku podnikatelských mafií," řekl Svoboda.

Například pozváním na různé večírky, kde se skamarádí s podnikateli, o nichž nic neví. Pak ale přijde rozhodující moment, kdy člověk dostane na stůl spis a ten se týká člověka, s nímž si vyšetřovatel tyká a chodí s ním golf. "Buď mu řekne: 'Máš průser a můžeme to zakamuflovat', anebo mu řekne: 'Od zítřka si budeme vykat, protože já tě pozvu k výslechu'," uvedl režisér.

Svoboda zatím necítí žádný tlak, aby upravil scénář. "Já jsem z s panem Láskou z tohoto důvodu neřešil, kdo byly předobrazy. Ale vzhledem k tomu, že to jsou to náměstci policejního prezidenta i on sám, tak lze zpětně dohledat, kdo to v té době byl," dodal.