Bouřlivý život rockového zpěváka Ozzyho Osbourna je námětem nového dokumentu, který v těchto dnech uvádí newyorský filmový festival Tribeca. Líčí jeho rychlou cestu k popularitě se skupinou Black Sabbath na začátku 70. let i několik desítek let závislosti na alkoholu a drogách.

Přibližuje ale i zpěvákovo zklidnění v posledních letech, kdy nyní dvaašedesátiletý Osbourne slovy jeho druhé manželky Sharon dospěl.

Film, který produkoval Osbournův syn Jack, tak má šťastný konec, řekl v pondělí novinářům v New Yorku rocker. Dodal, že pro něj je hlavním námětem snímku přežití.

"Jsem pořád tady," uvedl Osbourne, který většinu svého života mimoděk testoval, co všechno lidské tělo vydrží.

Film se věnuje mimo jiné zpěvákovým pověstným kouskům, jako bylo ukousnutí hlavy živé holubici či podobný kousek s netopýrem. Otázek na ně ale už Osbourne má plné zuby. "Jedna z věcí, které mne překvapují, je to, že i teď se mně lidi ptají: 'Ozzy fakt jsi tomu netopýrovi ukousnul hlavu?' Jako jestli to nevíte, tak jste museli žít někde v jeskyni," uvedl zpěvák.

Dnes jsou ale již Ozzyho alkoholové a drogové excesy minulostí. Dokument zpěváka opakovaně zachycuje, jak před koncertem jezdí na rotopedu, skáče přes švihadlo, rozezpívává se podle nahrávky s připraveným hlasovým cvičením či popíjí čaj. Zlomem pro jeho cestu ze závislosti bylo, když s alkoholem dokázal skoncovat jeho syn Jack, říká ve filmu Sharon Osbournová.

 

Život s mužem, který platil za největšího potřeštěnce rockového světa, podle dokumentu v každém případě nebyl jednoduchý. Děti z prvního Osbournova manželství otce moc nepoznaly, protože většinu času jezdil po turné. Děti z druhého manželství zase otce doma vídaly často, ale v alkoholovém "komatu" na gauči. Zpěvákova manželka pak ve filmu vzpomíná, jak jí opojený Osbourne oznámil, že ji musí zabít, a pak ji začal škrtit.

 

"Nejsem hrdý, že jsem si tím vším prošel, ale je to část mé cesty. Jsem šťastný, že jsem naživu, že pořád hraju hudbu," řekl na tiskové konferenci Osbourne. Podle zpěváka, který je značně populární i v Česku, ale nemá cenu něco z minulosti utajovat. "Nelze to popírat, když je to pravda," podotkl.

Ozzy se synem

 

Ozzy Osbourne (vpravo) se synem Jackem, který film produkoval (ČTK)

Dokument se jmenuje God Bless Ozzy Osbourne (Bůh žehnej Ozzy Osbournovi) a vznikal zhruba dva roky. Režírovali jej Mike Fleiss a Mike Piscitelli. Kromě zpěvákovy rodiny v něm vystupuje například bývalý člen Beatles Paul McCartney, hudebníci z Black Sabbath či bubeník Tommy Lee.

Ozzy Osbourne při jednom ze svých nedávných koncertů

(ČTK/AP)

Jedním z impulzů pro natočení snímku byla snaha ukázat jinou tvář zpěváka, než přinesla reality show o jeho rodině nazvaná Osbournovi z let 2002 až 2005. Umělec se později přiznal, že během jejího natáčení nebyl ani chvíli střízlivý. Právě záběry zmateného, neustále se třesoucího a koktajícího Osbourna nicméně byly důvodem značného úspěchu pořadu.

"Rozhodl jsem se vytvořit tento dokument, protože jsem měl pocit, že pravdivý příběh mého otce vlastně nikdy nezazněl. Nebylo vůbec jednoduché se dostat tam, kde jsme teď. Jsem proto nadšený, že můžu světu ukázat, kdo je skutečný Osbourne," říká nyní Jack, jehož produkční firma zvažuje natočení dokumentu o kapele Black Sabbath.

Ozzy Osbourne při jednom ze svých nedávných koncertů

(Reuters)