Je na čase více se zajímat o arabskou literaturu, říká 17. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy, který začne na pražském Výstavišti již příští čtvrtek.

Hlavním hostem letošního ročníku je totiž království Saúdská Arábie. Veletrhu se však zúčastní také autoři z dalších arabských zemí, včetně těch žijících v exilu.

Mezi největší hvězdy Světa knihy tak bude patřit z Maroka pocházející prozaik Tahar Ben Jelloun, který píše francouzsky a jenž získal v roce 1987 za román Posvátná noc Goncourtovu cenu. Právě Posvátná noc již byla do češtiny přeložena, stejně jako další próza Tichý den v Tangeru a kniha pro děti Tati, co je to rasismus?.

K nynější autorově pražské návštěvě vydává nakladatelství Fra v překladu Anny a Erika Lukavských další knihu Poslední přítel.

Na veletrh přijíždějí ale i významní autoři z dalších jazykových oblastí. Je to především izraelský prozaik David Grossman, jemuž zde vyšly romány Viz LÁSKA a Mít s kým běžet.

Dále francouzský autor Laurent Binet, autor "heydrichovského" románu HHhH, a polský esejista a "autor Gottlandu" Mariusz Szczygiel, jehož další "čechofilní" kniha Udělej si ráj se právě objevila v českém překladu.

Kdo se v budoucnu proslaví?

Mezi kandidáty na nositele Nobelovy ceny bývá zmiňován jihokorejský básník Ko Un, který rovněž poctí Prahu svou návštěvou a pokřtí výbor ze své poezie s názvem To je... Již třemi knihami se českým čtenářům představil další host letošního veletrhu, švýcarský literát Klaus Merz.

A tři do češtiny přeložené knihy má už na svém kontě také belgický prozaik Thomas Gunzig. Naopak Polák Andrzej Bart se příběhem z lodžského ghetta s názvem Továrna na mucholapky představuje českým čtenářům poprvé.

Čtyřdenní program veletrhu je rovněž plný autorských čtení, besed a autogramiád českých spisovatelů. Mezi nimi Radka Denemarková představí svou prozaickou novinku s názvem Kobold aneb Přebytky něhy, autor úspěšné knihy Dva proti Říši Jiří Šulc pak další válečný román s názvem Operace Stonewall.

Svět knihy, svět cen

V rámci Světa knihy bude předána i řada literárních ocenění, především Cena Jiřího Ortena pro tvůrce do třiceti let a také populární překladatelská anticena Skřipec.

Souběžně bude v kině Atlas, Ponrepu, Francouzském institutu i ve veletržním kině probíhat program Svět knihy ve filmu. Mezi promítanými snímky nechybí ani adaptace románu Posvátná noc Tahara Ben Jellouna.

V rámci programu Svět knihy na jevišti pak v Divadle Kampa proběhne Arabská literární kavárna, kde budou autoři číst i diskutovat o arabských revolucích.

Více o programu veletrhu na www.svetknihy.cz.