U příležitosti 50. výročí prvního vydání legendárního protiválečného románu Hlava XXII vyjde u nakladatelství BB/art limitovaná edice se čtyřmi obálkami od známých českých malířů.

Výroční vydání vyjde 11. května, tedy těsně před zahájením knižního veletrhu Svět knihy, který na pražském Výstavišti proběhne od 12. do 15. května.

Autory obálek jsou malíři Jiří Anderle, Oldřich Kulhánek, Michal Rittstein a Karel Jerie. Jejich výtvory si prohlédněte v záložce Fotogalerie.

Debutovému románu amerického autora Josepha Hellera Hlava XXII se stalo to, co se přihodí jen opravdu velkým knihám.

Nejenže se stal bestsellerem, ale navíc se jeho titul dostal mezi běžně užívané termíny. Věta „To je teda Hlava XXII“ se používá stejně jako třeba „To byla Sophiina volba“ či že jsou někteří lidé „spříznění volbou“.

Hlavním hrdinou románu je letec Yossarian, který marně bojuje právě s Hlavou XXII. Ta sice říká, že voják může požádat o propuštění z armády, pokud je blázen, ovšem zároveň dodává, že pokud si člověk uvědomuje, že je blázen, bláznem být přece nemůže.

Arnošt Lustig vzpomínal, že na jedné party, když už měl Joseph Heller trochu upito, přiznal, že Hlavu XXII by nikdy nenapsal bez Haškova Švejka.