Externí spolupracovníci Galerie Středočeského kraje (GASK) se obávají o odbornou úroveň této instituce po odchodu všech kurátorů.

V otevřeném dopise hejtmanovi Davidu Rathovi (ČSSD) napsali, že přístup ředitelky Jany Šorfové ohrožuje jejich profesní závazky, které mají nejen ke galerii, ale i k desítkám spolupracujících zahraničních institucí, jež na plánované výstavy poskytly prostředky.

Podle Šorfové jsou takové obavy liché, protože v galerii již začíná působit nový renomovaný tým. Tvrdí také, že před jejím nástupem byl v instituci nepořádek a galerie se potýká s dluhy, které musí splatit.

"Galerie Středočeského kraje není v tuto chvíli podle našeho názoru schopna u připravovaných projektů plně garantovat vysokou odbornou úroveň, jejíž zárukou pro nás byli kurátoři, kteří na projektech pracovali od počátku. Našim zahraničním partnerům se v tuto chvíli nedaří celou situaci vysvětlit zejména kvůli přístupu paní ředitelky Šorfové, která nekomunikuje s námi, se svým týmem ani médii," stojí v dopise, jehož autory jsou Jiří Fajt, Pavel Kappel a Jiří Ševčík.

Požádali proto hejtmana, aby zajistil nápravu a podal k situaci vysvětlení. "V opačném případě nebudeme pravděpodobně schopni s plnou odpovědností dostát našim závazkům," tvrdí.

GASK se rozhodlo opustit šest klíčových pracovníků, jde o všechny kurátory, lektory a produkční. Důvodem jsou napjaté vztahy s ředitelkou, která podle nich nedokázala podat zřetelné stanovisko k obvinění z plagiátorství. Šorfová tvrdí, že personální problémy byly v galerii už před jejím příchodem a že má za odcházející pracovníky náhradu.

Našla se nová šéfkurátorka

"Já vám to řeknu upřímně, ti lidé chodili do práce, kdy chtěli. Byli lidé, kteří přišli v jedenáct ve dvanáct hodin rozespalí, tady byl úplně jiný styl, než by měl té instituci být," uvedla dnes Šorfová ČTK i v telefonním rozhovoru pro IHNED.cz.

Novou šéfkurátorkou se podle ní stane renomovaná kunsthistorička Noemi Smoliková, která žije dlouhá léta v Německu. "Pan profesor Fajt o tom ví, protože jsme se před 14 dny viděli v Berlíně," řekla.

Právě i kvůli angažmá Smolikové se prý Šorfová dostala do sporu s dosavadním šéfkurátorem Ondřejem Chrobákem. "Byla bych ráda, kdybychom ten výstavní prostor měli obměněný," dodala. Zároveň přijala novou koordinátorku výstav Kateřinu Čapkovou, další personální změny oznámí až později.

Externisté Šorfové vyčítají i to, že donutila odcházející pracovníky nastoupit na nucenou dovolenou a zamezila jim v přístupu do galerie. Tím jim bylo znemožněno pokračovat v započaté práci ve výpovědní lhůtě. Šorfová uvedla, že tento postup jí doporučili právníci. Je prý ale ráda, že mohou v galerii díky tomu naplno působit noví kurátoři. "Jsou mladí, arogantní a já na tohle chování nejsem zvědava. Bude se nám tady lépe pracovat s novým týmem," uvedla na adresu odcházejících pracovníků.

Tvrdí také, že v galerii odhalila některé závažné finanční nedostatky, o nichž informovala kraj. "Co se týče ekonomiky, je to tady na úplné nule," uvedla. Hospodaření galerie podle ní loni skončilo s pětimilionovou ztrátou a zůstává řada nezaplacených dluhů ještě z let 2009 a 2010.

To v úterý novinářům potvrdil i Rath. Uvedl, že instituce loni zažívala bouřlivý rok a musí se zklidnit a dostat do připraveného rozpočtu. Šorfová podle něj začala dělat kroky vedoucí k lepšímu hospodaření, což se prý některým nelíbilo. Ředitelka uvedla, že lidem snížila platy a jednu pracovnici přeřadila.

Do hry vstupuje Hejtman

"Já to beru jako normální. Přijde nový šéf, má nějakou představu, nemusí se ta představa vždycky líbit zaměstnancům. Pak je to tak, že ti zaměstnanci se buď přizpůsobí představám nového šéfa a začnou pod ním působit, nebo setrvají na svých původních představách, a pak musí odejít," konstatoval hejtman.

Šorfová čelí podezření z toho, že při zpracovávání projektu, s nímž zvítězila v konkurzu na šéfa GASK, opisovala. Ředitelka to odmítá. Údajné plagiátorství prověřuje krajský úřad. Podle Ratha by mohly být definitivní výsledky známy v druhé polovině příštího týdne. "Nechtěl bych, než budu mít na stole všechny materiály, vytahovat nějaké dílčí informace, protože mohou být v rozporu s tím, co nakonec konstatuje celek," uvedl.

Připomněl, že Šorfová byla řádně vybrána konkurzní komisí, ve které seděli odborníci. "Pokud vím, tak s ní nad tou koncepcí diskutovali řádově hodinu, tak si myslím, že kdyby by ji měli za neschopnou a nekompetentní, tak by ji nám určitě nedoporučili," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist