Britská organizace zaměřená na podporu svobody projevu Index on Censorship a několik spisovatelů kritizovali pražský knižní veletrh Svět knihy kvůli tomu, že jeho čestným hostem byla Saúdská Arábie, ze které přijel do Prahy jediný autor. Napsal to na své webové stránce britský list The Guardian. Index on Censorship kritizovala také další knižní veletrhy, protože si jako čestné hosty vybírají "represivní režimy". 

Jediným autorem ze Saúdské Arábie, který přijel koncem minulého týdne na Svět knihy, byl Abdalláh Násir, když nedorazila Radža Alimová, spoludržitelka letošní mezinárodní ceny za arabskou prózu, uvedl list. Marocký spisovatel Abdelkader Benali, který se zúčastnil debaty s Násirem, o něm řekl, že je "víc úředníkem" než autorem. 

Praha není jediná

Šéfredaktorka revue Index on Censorship Jo Glanvilleová vzkázala z Prahy britskému deníku, že zastupování represivních režimů na evropských knižních veletrzích je "výsměchem". V dubnu se londýnský knižní veletrh zaměřoval na Rusko, zatímco Čína byla v roce 2009 čestným hostem veletrhu ve Frankfurtu a ve stejné pozici bude i příští rok v Londýně, dodala.

"Všechny tyto země jsou represivními režimy, kde je normou cenzura, kde autoři, jejichž knihy jsou oceňované v překladu v zahraničí, mají problémy doma publikovat," řekla Glanvilleová. "Knižní přehlídky jsou samozřejmě tržištěm, ale měly by také hlasitě a hrdě hájit svobodu vyjadřování," dodala.

Také britský autor syrského původu Robin Yassin-Kassab uvedl, že "je hrozné, že Saúdská Arábie byla čestným hostem, právě tento rok".

Připomněl "hrozivou bilanci" saúdskoarabského režimu, pokud jde o cenzuru a kontroverzní zásah Saúdské Arábie v Bahrajnu při potlačování tamějších demonstrací. Saúdská Arábie je "v srdci arabské kontrarevoluce", řekl s tím, že je rozpor v tom, když pražský knižní veletrh přijímá fondy od "státu, který zakazuje knihy".

Pořadatelé: Je to omyl, jde o dialog

Ředitelka pražské přehlídky Dana Kalinová podle The Guardian kritiku odmítla a zdůraznila význam "pokračujícího dialogu", protože izolace je prý "nejhorším řešením ze všech".

"Není to tak dávno, kdy byla v mé zemi cenzura a političtí vězni. Ale svět se před námi ani tehdy neuzavřel a lidem pomáhalo, když jsme věděli, že nejsme v izolaci," řekla.

Kalinová uvedla, že nedostatek autorů ze Saúdské Arábie nebyl její odpovědností a že tím byla také zklamaná. "Nemohu organizovat program jiné země," řekla.

Index on Censorship je organizace zaměřená na podporu svobody projevu. Vznikla v roce 1972 v Británii jako časopis, který hájil základní lidská práva a svobodu projevu v tehdejších komunistických zemích. Na pražském knižním veletrhu byla letos poprvé udělena cena Jiřího Theinera, dlouholetého šéfredaktora Index on Censorship.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist