Údajný Röselův plán na zrušení sbírek mdoerního umění dnes kritizoval stávající šéf instituce Milan Knížák v rozhovoru v Rádiu Česko.

Podle budoucího ředitele Rösela byla ale jeho dosud nezveřejněná koncepce zaměněna s předešlými návrhy jeho spolupracovníka a zřejmě budoucího šéfkurátora NG Víta Vlnase.

Knížák se bál zbytečně

Současný ředitel Sbírek starého umění NG Vlnas se totiž účastnil loňského výběrového řízení na post šéfa galerie. Tehdy bylo jedním z bodů jeho koncepce to, že by soudobou tvorbu měla spravovat jiná instituce a NG by se zaměřila více na staré umění.

A právě to dnes ostře kritizoval Knížák. "Považuju to za absolutně scestné a budu proti tomu všemi silami bojovat. Národní galerie má v zákoně napsáno, že musí také shromažďovat díla. To znamená, že musí mapovat to, co se děje," prohlásil Knížák na adresu svého nástupce.

Rösel ale tyto informace odmítl. "Nic takového v mé koncepci není. Naopak. Já sám jsem na schůzce s ministrem Jiřím Besserem řekl, že koncepce moje a předcházející návrh pana Víta Vlnase nejsou totožné. Ani já, ani on nejsme nástrojem toho druhého," řekl Rösel.

Právě spekulace o tom, že koncepce Rösela i Vlnase spolu souvisejí, se objevily krátce poté, co Besser minulý týden oznámil, že jedním z blízkých spolupracovníků nového ředitele NG bude právě Vlnas.

Ve svém loňském návrhu na řízení instituce Vlnas například napsal, že by NG měla oddělit svou funkci muzea umění od funkce kunsthalle. Zároveň požadoval nové rozmístění sbírek, které by umožnilo snížit náklady.

Dalším bodem jeho koncepce byla i rekonstrukce Veletržního paláce. Objekt byl ale ochoten i zcela opustit, protože provozní náklady podle něj dlouhodobě neodpovídaly návštěvnosti.

Nejvíce emocí u části umělecké obce ale vzbudilo jeho prohlášení, že by se do roku 2014 měla NG proměnit pouze v muzeum umění a přestat se zabývat nákupy současné tvorby.