S největšími výstavami na Pražském hradě – s přehlídkou věnovanou Rudolfu II. a Habsburkům a pět let starou výstavou o Karlu IV. a Lucemburcích – je srovnatelný projekt Europa Jagellonica, který bude přesně za rok zahájen v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK).

Kurátorem jagellonského projektu je ostatně Jiří Fajt, který připravil také výstavu Karel IV. Fajt "Jagellonce" původně zamýšlel pro Pražský hrad. "Po výměně prezidentů se ale změnila výstavní dramaturgie a Jagellonci se zdáli být příliš náročným projektem," říká Jiří Fajt.

Výstava představí umění i osobní předměty čtyř generací královské dynastie. Pořadatelé navíc již dopředu počítají se třemi verzemi: první bude od května do září 2012 představena v Kutné Hoře, městě, kde byl Vladislav II. Jagellonský zvolen v roce 1471 českým králem.

Ve Varšavě bude projekt od října 2012 do ledna 2013 pokračovat "druhým dílem", ve kterém se část exponátů pozmění tak, aby ve větší míře reflektovala zlatou éru polské historie. Poslední zastávkou bude Postupim. Pořadatelé ještě jednají o možné čtvrté, budapešťské zastávce.

Výstava s výrazným středoevropským charakterem se dotkne teritoria ohraničeného Baltem a Černým a Jaderským mořem.

"Je těžké vytknout jeden výjimečný moment chystané výstavy. Určitě stojí za pozornost skutečnost, že ukážeme velké celky díla významných umělců, například Lucase Cranacha staršího nebo Albrechta Dürera," říká kurátor.

Specifikem kutnohorské části bude dvojice historických průvodců Ludvíka II. Jagellonského a jeho ženy Marie Habsburské. Obě historické postavy totiž po sobě zanechaly dostatek písemností, na kterých lze dobře dokumentovat tehdejší život vládnoucí dynastie. Dochovala se například soukromá korespondence a také účty a urgence plateb, které ilustrují ekonomické poměry života šlechticů.