Ředitelka Galerie Středočeského kraje (GASK) Jana Šorfová, která čelí podezření z plagiátorství, zůstane ve funkci. Rozhodli o tom krajští radní. Odborný posudek podezření z plagiátorství nepotvrdil, sdělila mluvčí hejtmanství Berill Mascheková. Z galerie kvůli vypjaté atmosféře po nástupu Šorfové odešli všichni kurátoři.

"Jsem ráda, že ta věc byla prověřena, vyjádřil se expert a bylo to přijato. To je pro mě důležité," reagovala na rozhodnutí rady Šorfová.

Šorfová čelí podezření z toho, že při zpracovávání projektu, s nímž nedávno zvítězila v konkurzu na šéfa GASK, opisovala. Webový portál Artalk.cz upozornil na nápadnou podobnost projektu Šorfové s prací, se kterou se o místo ředitele pražské Národní galerie ucházela šéfka pražské Galerie Vernon Monika Burian Jourdan.

Artalk nechal na Masarykově univerzitě prověřit projekt Jany Šorfové systémem theses.cz, který používají vysoké školy na odhalování plagiátů.

"Systém porovná vložený text s již existujícími materiály v databázi a s dalšími zdroji na internetu. Upozorňuje však pouze na zcela identické pasáže, jen lehce přeformulované věty neodhalí," vysvětlil Artalk na svých stránkách a dodal, že tvůrci systému proto sami zdůrazňují, že to, zda něco je, či není plagiát, musí určit člověk.

Artalk uvedl, že projekt Jany Šorfové podle theses.cz obsahuje 33 procent formulací, které jsou zcela identické s projektem Moniky Burian.

Šorfová tvrdí, že její projekt vznikl nezávisle na projektu Burian, obě však prý spolu v minulosti profesně spolupracovaly a na vedení galerie mají podobný názor.

Radní se podle Maschekové seznámili s odborným posouzením projektu, které vypracoval expert na oblast kultury a multižánrových projektů Petr Vlasák, člen grantové komise, Magistrátu hl.m.Prahy. Tento posudek podle ní obvinění z plagiátorství nepotvrdil a zároveň neshledal chybu ve výběrovém řízení na ředitele GASK.

Po příchodu Šorfové do galerie se vyhrotily personální vztahy v této instituci, neshody skončily odchodem všech kurátorů. Bývalí pracovníci poté podali na ředitelku trestní oznámení, protože se podle nich dopustila podvodu. Komisi údajně uvedla v omyl za účelem získat výhodu ve výběrovém řízení. Šorfová to odmítá.

Personální změny v galerii znepokojily externí spolupracovníky GASK. V otevřeném dopise hejtmanovi nedávno napsali, že přístup Šorfové ohrožuje jejich profesní závazky, které mají nejen ke galerii, ale i k desítkám spolupracujících zahraničních institucí, jež na plánované výstavy poskytly prostředky.

Výhrady vůči práci Šorfové mají navíc i členové výběrové komise, kteří kraji doporučili její jmenování. Radní podle Maschekové uložili odboru kultury jednat o těchto výhradách. Zároveň se podivili nad tím, že tito lidé nyní Šorfovou kritizují. "To v tom našem rozhodování také hrálo roli, že lidé, kteří ji vybrali, pak sami zpochybnili svoje rozhodnutí," uvedl hejtmanův náměstek Marcel Chládek (ČSSD).

Šorfová dnes zopakovala, že se do konkurzu přihlásila na popud kunsthistorika Jiřího Fajta a předchozího ředitele galerie Jana Třeštíka, kteří jí údajně řekli, že obdivují její osmiletou práci pro Museum Kampa.

"Profesor Fajt i odstupující ředitel GASK Jan Třeštík mi osobně paní Šorfovou doporučovali jako osobu, kterou znají dlouho, a velice ji prosazovali na místo ředitele GASK. Současné změně jejich postoje proto vůbec nerozumím," uvedl hejtman David Rath. Členové výběrové komise ale tvrdí, že Šorfová v podkladech pro konkurz uvedla nepřesné a záměrně zkreslující informace.

Krajská rada dnes o dalším osudu Šorfové rozhodla bez radního Václava Beneše (ČSSD), který za oblast kultury zodpovídá. "Jsem ve stavu nemocných. Vím, že tam ten bod měl být, ale nevím, jak jednání dopadlo," řekl Beneš.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist