Ačkoliv oficiálně skončil festival v Cannes už v neděli večer, pravý byznys začíná teprve nyní.

Žhavé novinky světové kinematografie totiž po celou dobu přehlídky netrpělivě vyhlížely distribuční firmy.

Jejich zástupci na festivalu jsou pak jedinou zárukou, jak z nabídky sales agentů urvat to nejlepší přímo na místě.

O tom, jak se dařilo českým filmovým společnostem, se diváci přesvědčí už zanedlouho.

Melancholia s cenou pro herečku

Výsledkem letošní návštěvy francouzského festivalu je zatím šest potvrzených filmů z hlavní soutěže, které diváci uvidí v českých kinech.

Mnout ruce si po letošním Cannes může hlavně společnost Aerofilms, které prostořeký Lars von Trier spolu s následnou reakcí festivalu udělali "hitlerovskou" reklamu zdarma.

Jeho novinka Melancholia ale byla pro českou distribuci předkoupena již dávno před letošním ročníkem: už tento čtvrtek vstoupí Melancholia do českých kin, a čerstvě hned s festivalovou cenou pro nejlepší herečku.

Porota v Cannes ocenila Kirsten Dunstovou v roli nevěsty Justine.

Strom života v červenci

Velmi brzy byla "rozebrána" také další velká jména ze soutěže. Skvělou poemu Terrence Malicka Strom života, která se nakonec stala hlavním vítězem letošního festivalu v Cannes a získala Zlatou palmu, uvede už v červenci do tuzemských sálů společnost Film Europe.

Povedenou žánrovou variací na hororový příběh Kůže, kterou nosím potěší Hollywood Classic Entertainment fanoušky Pedra Almodóvara letos v září.

Přímo na festivalu zakoupil CinemArt nový film Akiho Kaurismäkiho Le Havre, který měl nejvyrovnanější (a vysoké) hodnocení od všech kritiků.

Artcam dostál své pověsti distributora vyhraněných artových filmů a do kin uvede dekadentní atmosféru snímku L'Apollonide od francouzského tvůrce Bertranda Bonella.

Nový Allen a další Trier

Šestici soutěžních děl z letošního Cannes uzavírá film Polisse - ambiciózní debut francouzské fotografky známé pod uměleckým jménem Maiwenn koupil Atlantis.

K tomu přičtěme mimosoutěžní novinku Woodyho Allena Půlnoc v Paříži (Bioscop) a film Restless (Falcon), se kterým Gus Van Sant soutěžil v sekci Un Certain Regard.

Z dalších filmů, uvedených již na marketových projekcích, bral nejvíce Aerofilms. Ten si předkoupil ohlášený projekt Pět překážek, ve kterém Lars von Trier donutí Martina Scorseseho přetočit slavného Taxikáře (1976).

Dalšími nákupy už Aerofilms nakročil víc do mainstreamu: koupili norský thriller Headhunters a v Praze právě natáčené dánské kostýmní drama z 18. století A Royal Affair.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist