Státní opera Praha (SOP) se k 1. lednu 2012 majetkově propojí s Národním divadlem (ND). Má tím začít transformace pražské operní scény, která se postupně uskuteční v letech 2012 až 2015. Plán zachovává uměleckou samostatnost obou těles. Novináře o tom dnes informoval ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09).

O osudu SOP se vedla dlouhá jednání, proti sloučení protestovala Česká hudební rada i zástupci sólistů a orchestru ND a SOP.

"Vedle majetkového spojení bude k prvním krokům patřit vznik jednoho velkého baletního tělesa, které vznikne sloučením současných baletních těles ve státní opeře a Národním divadle," řekl šéf ND a pověřený ředitel SOP Ondřej Černý. Dodal, že šéfem takto vzniklého Národního baletu bude Petr Zuska, nynější ředitel baletu ND.

Sbory a orchestry Národního divadla i Státní opery zůstanou zachovány. Stejně tak bude zachována značka Státní opera Praha, budou však sloučeny soubory sólistů opery ND a SOP. Obě instituce budou tvořit samostatné účetní jednotky.

Personální změny až za dva roky

"Chceme mít jistotu, že investice, které stát vloží do Státní opery Praha a Národního divadla budou maximálně efektivně rozdělovány a povedou ke zlepšení podmínek pro jednotlivé soubory i umělce," uvedl ministr Besser.

Ondřej Černý zdůraznil, že v tuto chvíli mají SOP i ND naplánovány sezony 2011 až 2012, které chystané změny nijak neovlivní.

 


Případné personální změny přicházejí podle něj v úvahu až v sezoně 2012/2013. "Umělecké soubory budou zachovány ve stejné velikosti. Na druhé straně ve střednědobé perspektivě by mělo dojít k dílčímu snížení počtu orchestrálních hráčů, uvedl Černý.

Ve druhé fázi transformace SOP a ND se podle Bessera bude řešit výrobní, servisní a zkouškové zázemí Národního divadla, změny ve mzdové politice a příprava nutných legislativních kroků.

 

Rady z Vídně

Podle nezávislého operního manažera Richarda Koláře petici za zachování samostatnosti Státní opery podepsalo přes 15 tisíc lidí. Kolář v otevřeném dopise zaslaném dnes médiím naznačil, že za reformou operní scény mohou být i ekonomické zájmy, konkrétně prodej některých objektů z majetku Národního divadla. Proti tomu se Besser ohradil.

Postupnou přeměnu obou pražských scén se zabývala ministerská komise pod vedením náměstka ministra Radka Zdráhala, která vznikla na začátku února. Mnoho poznatků prý komise získala od odborníků z vídeňské operní scény, například od ředitele Vídeňské státní opery Dominiqua Meyera. Komise měla za úkol nalézt nejlepší řešení pro fungování všech souborů a orchestrů SOP a ND.

Ve Státní opeře se dnes večer koná již delší dobu připravovaný galakoncert, který měl být zejména vyjádřením podpory zachování operního i baletního souboru opery. Dále chtějí umělci poděkovat příznivcům a věrným návštěvníkům za jejich podporu v sezoně 2010/2011 a také vylepšit rozpočet SOP neplánovanými tržbami.