Světoznámý čínský disidentský výtvarník Aj Wej-wej, kterého ve středu čínské úřady propustily po téměř dvou a půl měsících věznění na kauci, zůstává předmětem vyšetřování a po dobu jednoho roku nesmí opustit své domovské město Peking.

Vyplývá to z upřesněného vyjádření mluvčího čínského ministerstva zahraničí, které tlumočily agentury AFP a AP.

Čínské úřady Ajovo propuštění odůvodnily tím, že se čtyřiapadesátiletý umělec, který je otevřeným kritikem čínského komunistického režimu, přiznal k daňovým únikům a že trpí vysokým krevním tlakem a cukrovkou.

Ajova rodina nicméně veškerá obvinění vznesená vůči umělci odmítá.

"Aj Wej-wej je nadále vyšetřován a (po dobu jednoho roku) nemá právo opustit svou rezidenční zónu, tedy město či okres, v němž bydlí," řekl ve čtvrtek novinářům mluvčí čínské diplomacie Chung Lej.

"Měl by se neodkladně dostavit k soudu, kdykoli dostane obsílku... a nepokoušet se zničit důkazy," dodal.

 

Avantgardní výtvarník Aj Wej-wej, který se mimo jiné podílel na návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu, byl zatčen v době řady zátahů proti disentu začátkem dubna, když se chystal odletět z Číny.

 

Od té doby byl zadržován na neznámém místě v oblasti poblíž čínské metropole. Jeho manželka jej směla pod dozorem krátce navštívit jen jednou.

Tajné věznění Aje, který patří v zahraničí k nejznámějším čínským disidentům, vyvolalo rozhodné protesty v západních zemích.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist