Symbolickou růžovou kartu udělili účastnící pražského hudebního festivalu United Islands kubánskému prezidentovi Raúlovi Castrovi za to, že kubánské úřady nepovolily vycestovat na festival třem členům skupiny Porno Para Ricardo. V Praze se tak v sobotu v závěru festivalu představil jen frontman kapely Gorki Aguila, kterého na Střeleckém ostrově doprovodili muzikanti české skupiny Alaverdi.

"Jsem rád, že mohu být tady, ale nešťastný, že se mnou není zbytek skupiny. Pryč s povolením odjezdu!" prohlásil Aguila. "Ve sportu se udělují červené a žluté karty. My odsud nemůžeme Raulu Castrovi vyhrožovat žlutou, či zakazovat a nakazovat červenou kartou. Proto vystavíme Raulovi Castrovi symbolickou růžovou kartu, která ho upozorní, že si přejeme, aby dal umělcům pokoj a postaral se o zajištění všech svobod, které jsou v civilizovaném světě standardní," uvedl spoluorganizátor festivalu David Gaydečka.

Punkrockový koncert Aguily a jeho českých spoluhráčů, který měl spíše podobu happeningu, se konal na dohled pontonu na Vltavě, kde je v rámci Týdne Svobody umístěn růžový tank, který připomíná 20 let od ukončení sovětské okupace bývalého Československa.

Tisíc pohlednic pro kubánský stánek

Na závěr Aguilova koncertu s podtitulem Hudba nežádá povolení! lidé zdvihli nad hlavy růžové karty. Zapózovali pro fotografii, ze které se vytvoří několik tisíc pohlednic. Ty budou 28. a 29. června k dostání v kubánském stánku na Veletrhu svobody na Václavském náměstí.

Koncert kubánského hudebníka Gorkiho Aguily na pražském Střeleckém ostrově

Na festival United Islands, dorazilo podle organizátorů letos přes 40 tisíc návštěvníků, což je asi o 10 tisíc více než loni. Představilo se na něm na 150 hudebních projektů. Pro vystoupení bylo upraveno devět scén o více než 60 tisícech metrech čtverečných na vltavských ostrovech a v centru Prahy. Akce nabídla zdarma vedle hudby i doprovodný program jako kino, divadlo nebo literární scénu.

Festival na hlavní scéně zakončila hvězda festivalu britští Audio Bullys. Na další scéně na Střeleckém ostrově večer roztancovali davy muzikanti z mezinárodního projektu Balkatalan Experience.

Kazačok i Voskovec

Na Slovanském ostrově zase umělci připomněli legendárního Jiřího Voskovce. Jeho dílo přiblížily netradiční verze písniček Osvobozeného divadla. Pozvání přijali třeba Marie Rottrová, Aneta Langerová, Miroslav Žbirka, Václav Havelka, Jana Šteflíčková a zazpívali s bigbandem Konzervatoře Jaroslava Ježka.

V pátečním programu zaujala show rakouské kapely Russkaja, která předvedla hodinové vystoupení ve stylu názvu svého alba Kasatchok Superstar. Úspěch sklidila i portugalská čtveřice Deolinda, kytarista a zpěvák Lorenzo "Logie" Meachum se svým jižanským blues nebo vystoupení orchestru The Tap Tap, který založili studenti Jedličkova ústavu.

Skupina The Tap Tap při svém festivalovém vystoupení

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist