Lucian Freud, vnuk psychoanalytika Sigmunda Freuda, se proslavil realistickými portréty a akty. V posledních letech se jeho díla na aukcích prodávala za astronomické částky.

Obraz plnoštíhlé modelky s názvem Benefits Supervisor Sleeping se v roce 2008 vydražil za 33,6 milionu dolarů (nyní 57 milionů korun) a stal se nejdráže prodaným dílem žijícího umělce.

"Žil, aby maloval, a maloval až do dne své smrti, daleko od hluku uměleckého světa," uvedl podle AP obchodník s uměním a Freudlv agent William Acquavella.

Podle mluvčí malířova newyorského agenta Bettiny Prenticové Freud zemřel po nemoci ve středu v noci ve svém londýnském domě.

Poustevník z Berlína

Freud, přezdívaný pro své podivínství Poustevník z Holland Parku, se narodil v Berlíně v roce 1922, o 11 let později utekl s rodinou, která byla židovského původu, před nacisty do Británie. Britské občanství získal v roce 1939.

lucian freud4668

Své tvůrčí schopnosti na veřejnosti poprvé prezentoval jako sedmnáctiletý svým autoportrétem na stránkách britského uměleckého časopisu.

Malířství vystudoval na East Anglian School of Painting and Drawing v Dedhamu a pak na londýnské univerzitě.

Problémový portrét

Freud patřil k zastáncům klasického realistického portrétu. Zaměřoval se především na zobrazení nahého těla a obvykle se nevyhýbal ani nejmenším detailům, jako jsou například žilky či mateřská znaménka portrétovaných osob.

Jeho portrét britské panovnice Alžběty II. vzbudil v uměleckých kruzích poprask a tisk ho dokonce označil za "mimořádně neuctivý".

lucian freud 4
Související