Newyorské muzeum New Museum se v létě věnuje uměleckým dílům ze zemí bývalého východního bloku včetně Česka či Slovenska.
Výstava nazvaná Ostalgia přibližuje, jak se v umění promítal život v komunistických režimech, ale i jejich pád a postkomunistické období.
V dílech několika západních umělců ale nabízí pohled na "mýtus a realitu" východní Evropy i ze druhé strany.
"Výstava, na níž se potkávají soukromá vyznání s kolektivními traumaty, stopuje psychologickou krajinu, v níž se jednotlivci i celé společnosti snaží vyjednat nové vztahy k dějinám, geografii a ideologii," uvedlo muzeum.
Rozsáhlá výstava zaplnila prakticky celou budovu muzea, která se nachází na Manhattanu ve čtvrti Lower East Side. Hned v lobby návštěvníka upoutá několik obřích historických plakátů na kulturní události z komunistických zemí. Jeden z nich zve na představení hry Král jelenem v krajském loutkovém divadle v Banské Bystrici.
Název výstavy inspiroval německý výraz "ostalgie" popisující nostalgii po době před rozpadem komunistického bloku. Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout díla více než 50 umělců z 20 zemí východní Evropy a bývalých republik Sovětského svazu. Jedno z pater muzea pak na stěnách nabízí chronologii komunistických režimů včetně jejich vztahů se západními zeměmi.
Zemřel malíř Lucian Freud. Realistický mistr zobrazoval i nejmenší detaily nahého těla - čtěte ZDE
Na Kampě se lidé loučili se Zdeňkem Sýkorou, náhodného génia připomíná výstava - čtěte ZDE
Výstava je podle pořadatelů vizuálním archivem, který věnuje zvláštní pozornost "jedinečnému místu, jež umělec zaujímal v socialistických zemích". Šlo prý o souběžnou pozici vyvrhele, vizionáře i svědka.
Umění v propagandě
A byť se jednotliví umělci výrazně liší, spojují je podle pořadatelů některá témata. Například romantická víra ve schopnost umění měnit skutečnost či posedlost jazykem, zvláště pak jeho používáním v propagandě.
Z českých umělců je na výstavě zastoupeno akční umění Jiřího Kovandy a obrazy fantaskních květin nejvýznačnější české představitelky směru art brut Anny Zemánkové.
Výstava Ostalgia v New Yorku
Slovensko pak má v New Museu díla například od zakladatelů tamního konceptuálního umění Stanislava Filka a Júlia Kollera. Mezi vystavujícími je ale například i ruský výtvarník Viktor Pivovarov, který žije v Praze.
Výstava začala 14. července a potrvá do 25. září. New Museum, které ji uspořádalo, vzniklo v roce 1977 a je jediným muzeem v New Yorku zaměřeném výhradně na současné umění z celého světa.
Výstava Ostalgia v New Yorku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist