Tragické drama Giuseppe Verdiho Trubadúr (Il trovatore) dnes v rámci Verdi festivalu zahájí sezonu 2011/2012 ve Státní opeře Praha (SOP).

V režii Lubora Cukra se hudebního nastudování ujal britský dirigent Jan Latham-Koenig. V hlavních rolích se představí sopranistka Christina Vasilevová, držitelka ceny Thálie 2010, a barytonista Svatopluk Sem.

Do 31. srpna mohou diváci vedle Trubadúra zhlédnout opery Aida, Rigoletto, Otello, La traviata, Nabucco.

SOP uvede Trubadúra v italštině s českými a anglickými titulky nad jevištěm. Poslední inscenace příběhu ze Španělska 15. století o trubadúrovi Manrikovi a cikánce Azuceně, plného hrdinství, úkladů, lásky, nenávisti a pomsty, měla v SOP premiéru v roce 1999 a hrála se až do konce roku 2005.

Diváci se v příští sezoně mohou těšit na tři premiéry - operu Tři Pintové, jednoaktovou operu Sedlák kvalír Pietra Mascagniho a Komedianty Ruggiera Leoncavalla, a na baletní premiéru Minkusova Dona Quijota.

Plánovaná transformace pražské operní scény počítá s tím, že se SOP k 1. lednu příštího roku majetkově propojí s Národním divadlem (ND).

Šéfem uměleckého souboru opery se 1. července stal režisér a scénický výtvarník Rocc. Proti němu i proti transformaci má většina zaměstnanců SOP výhrady.