Film Lidice režiséra Petra Nikolaeva byl vybrán Radou European Film Awards (EFA) spolu s dalšími 39 evropskými filmy do 24. ročníku soutěže Evropských filmových cen, evropské obdoby Oscarů. Historický snímek, který v současné době slaví úspěchy v Izraeli, v České republice již vidělo přes 400 tisíc diváků. Dnes o tom za tvůrce snímku informovala Johana Turnerová.

"Samozřejmě bychom byli šťastní, kdybychom se dočkali nějakého ocenění během slavnostního vyhlášení vítězů začátkem prosince v Berlíně, ale už jen fakt, že Lidice vybrali, je obrovský úspěch sám o sobě," uvedl producent filmu Adam Dvořák.

Aktuálně je o dramatický snímek zájem v Izraeli, kde se po promítnutí filmu vedou diskuze tvůrců s diváky. "Máme super odezvy, úžasní lidé - všechny generace, kteří po projekci tleskají, sedí s námi v kinech a ptají se... Diskuze nikdy netrvala méně než hodinu," podotkl Dvořák.

Třicet projekci v Izraeli

Film Lidice nyní promítají v rámci druhého ročníku Týdne českých filmů v Izraeli, který od 21. srpna do 8. září pořádá České centrum v Tel Avivu ve spolupráci s českým velvyslanectvím v Izraeli a Israel Cinematheques. Přehlídka odstartovala slavnostním večerem a exkluzivním uvedením filmu Lidice v Tel Avivu za osobní účasti jeho tvůrců - Adama Dvořáka, Davida Raucha a jednoho z autorů filmové hudby Jamese Harriese.

 

 

V Izraeli se uskuteční přes 30 projekcí. "Jsem rád, že za krátkou dobu našeho působení v Izraeli se nám podařilo založit každoroční tradici prezentace toho nejzajímavějšího z české kinematografie uplynulých let. O to více mě těší, že letos exkluzivně přinášíme film Lidice, jehož prostřednictvím můžeme izraelskému publiku přiblížit historii událostí a tragédii, která následovala po hrdinském činu československých parašutistů," sdělil ředitel Českého centra v Tel Avivu David Stecher.

Životní náhoda

Snímek Lidice s rozpočtem 70 milionů korun se objevil v tuzemských kinech 2. června. Hlavní role ztvárnili Karel Roden, Zuzana Fialová, Zuzana Bydžovská, Roman Luknár, Veronika Kubařová a Jan Budař. Doprovází ho soundtrack, na němž zpívají například Lucie Bílá, Aneta Langerová, Xindl X a skupina Divokej Bill. Vznikl pod vedením Michala Hrůzy, který napsal filmovou hudbu a spolupracoval s britským zpěvákem a skladatelem Jamesem Harriesem.

Nikolaev považuje tento film za další z velkých náhod svého života. "Režisér Jiří Menzel tento projekt odmítl, já jsem pak vzdal psaní scénáře a nakonec se ke mně tato látka vrátila, když ji režisérka Alice Nellis musela kvůli zdravotním komplikacím odmítnout," uvedl.