Zástupci největšího filmového festivalu v Severní Americe, který se koná už pošestatřicáté v Torontu, vybrali do letošního programu i český film Tomáše Luňáka Alois Nebel. Oznámila to mluvčí Martina Reková.

Filmový festival v Torontu se uskuteční od 8. do 18. září. "Pro tento snímek je účast v Kanadě důležitá proto, že tato přehlídka je označována za vstupní bránu neamerických filmů pro severoamerický trh," vysvětlila Reková. Přestože se jedná o nesoutěžní festival, často mají filmy tam uvedené úspěch v boji o Oscary.

Luňák, von Trier, Cronenberg...

"Letos tam budou své nejnovější snímky představovat režiséři Davis Guggenheim, Luc Besson, Francis Ford Coppola, Michael Winterbottom a Werner Herzog. Svůj nový film v hlavních rolích s Viggem Mortensenem a Keirou Knightleyovou uvede i David Cronenberg. Chybět nebude ani nový film Larse von Triera Melancholia a Strom života Terrence Malicka," dodala Reková. Aloise Nebela bude v Torontu doprovázet režisér Tomáš Luňák a producent Pavel Strnad.

Nedávno dokončený film tak slaví po světové premiéře, kterou si odbude na blížícím se festivalu v Benátkách, další velký mezinárodní úspěch ještě před svou premiérou v českých kinech, která je ohlášena na 29. září.

"Je skvělé, že nás zařadil do programu největší festival v Severní Americe - a to mezi 25 titulů sekce Discovery," komentoval to Pavel Strnad ze společnosti Negativ.

Na webových stánkách festivalu je Alois Nebel popisován jako film, který "evokuje česká díla nové vlny 60. let - konkrétně Ostře sledované vlaky". Zástupci festivalu chválí metodu takzvané rotoskopie, kterou byl film vytvořen. Konkrétně píší, že je "film předurčen k tomu, aby se stal svého druhu klasikou".

Ostře sledovaný Neckář

Čeští diváci mají ode dneška možnost v kinech i na internetu vidět právě dokončený filmový trailer (pusťte si ho na konci textu). Luňák začíná točit klip k tomuto snímku s Václavem Neckářem. Na hudbě pracoval výtvarný tvůrce Aloise Nebela Jaromír 99, jinak zpěvák a textař skupiny Priessnitz, s kolegou z kapely Petrem Kružíkem a zároveň Dušanem Neuwerthem a Janem P. Muchowem. Václav Neckář a Marie Rottrová společně pokřtí 23. září soundtrack v Divadle Archa. V rámci křtu vystoupí v Arše kapely Priessnitz a Umakart.

Alois Nebel - Trailer HD

Alois Nebel - Trailer HD

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist