Promítnutím filmu amerického režiséra George Clooneyho The Ides of March začal ve středu večer už 68. ročník mezinárodního filmového festivalu v Benátkách.

O nejvyšší ocenění, Zlatého lva, letos soutěží 23 filmů. Česká republika je zastoupena v hlavní nesoutěžní sekci, kde bude uvedena adaptace komiksu autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 Alois Nebel.

Clooneyho, který ve filmu také hraje, a další hvězdy vítaly před festivalovým palácem stovky fanoušků a zvědavců, z nichž mnozí tam čekali od rána.

Po červeném koberci před nimi prošli například Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti, Marisa Tomeiová, Diane Krugerová, Cindy Crawfordová a další. Nechyběli členové festivalové poroty, kterou vede americký režisér Darren Aronofsky.

Festival, který pravidelně shromažďuje smetánku světového filmu, oficiálně zahájila italská herečka Vittoria Pucciniová.

Clooneyho snímek se zabývá temnou stránkou politiky a tím, jak snadné je zapomenout v ní na své ideály. Při středeční novinářské premiéře se podle agentury Reuters dočkal jen vlažného potlesku, podle AFP a italských webů bylo naopak přijetí velmi příznivé.

Film pojednává o Stephenu Myersovi, který je poradcem demokratického kandidáta na amerického prezidenta. Myers, jehož ztvárnil Ryan Gosling, jde do politiky s řadou ideálů, pak se ale zaplete do vysoké hry, kde jde především o moc, kšefty a sex. Clooney hraje Myersova šéfa, guvernéra Mika Morrise.

Film The Ides of March byl inspirován hrou Beau Willimona Farragut North, která sama volně čerpala z kampaně Howarda Deana v demokratických primárkách v roce 2004. Název však odkazuje na mnohem dávnější historii – datum vraždy Julia Caesara.

Vedle Clooneyho snímku budou mít diváci v Benátkách možnost zhlédnout mnoho dalších filmů s hvězdami, jakými jsou třeba Matt Damon, Kate Winsletová, Jude Law nebo Gwyneth Paltrowová.

The Ides of March Trailer 2011 Official movie trailer

The Ides of March Trailer 2011 Official movie trailer

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist