Na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách byl v noci na dnešek v hlavní nesoutěžní sekci uveden český snímek Alois Nebel. Filmovou adaptaci komiksu autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99 zhlédlo asi 300 diváků, kteří ocenili zejména výtvarnou stránku příběhu, informovala Česká televize.

Projekce začala asi půlhodinu po půlnoci, ještě předtím se po červeném koberci prošli režisér filmu Tomáš Luňák, autoři předlohy, producent Pavel Strnad a herci Tereza Voříšková a Miroslav Krobot.

Podle České televize je účast asi 300 lidí na velmi pozdní projekci úspěchem. Mezi diváky byl i herec James Franco, který hrál například básníka Allena Ginsberga ve filmu Kvílení. Franco pro ČT označil Aloise Nebela za "temný, ale krásný a silný film".

 

 

Alois Nebel je celovečerním debutem Tomáše Luňáka. Černobílý animovaný snímek je zpracován metodou rotoskopie. Ta spočívá v tom, že se materiál předtočí s živými herci, a pak se obrázek po obrázku každá část překresluje.

Vedle Benátek se film v září představí ještě na festivalu v kanadském Torontu, který je největší akcí svého druhu v Severní Americe. Česká předpremiéra je plánována na 20. září v kině Pohoda v Jeseníku, do kin snímek přijde 29. září. Světová práva na film už zakoupila německá společnost The Match Factory, jež mimo jiné distribuuje filmy Toma Tykwera či Akiho Kaurismäkiho.

Tvůrci filmu: zprava herec Miroslav Krobot, scénárista Jaroslav Rudiš, režisér Tomáš Luňák, ilustrátor Jaromír Švejdík s dcerou a manželkou a herečky Tereza Voříšková a Marie Ludvíková

Hlavní autorská trojice filmu Alous Nebel: (zleva) ilustrátor Jaromír Švejdík, režisér Tomáš Luňák a spisovatel Jaroslav Rudiš

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist