Televize Nova konečně představila Expozituru, seriál, na nějž se už přes tři roky čekalo. A hned první díly naznačují, že jde o projekt mimořádný.
 
Výpravná, napínavá a patřičně akční kriminální série z pera dvojice investigativních novinářů Janka Kroupy a Josefa Klímy, kteří se nechali inspirovat reportérskou zkušeností při sledování vyšetřování a reportážního pokrývání skutečných kriminálních činů takzvaného Berdychova gangu pro pořad Na vlastní oči, se těší obrovské pozornosti médií a velkému diváckému očekávání.
 
Není divu – Expozitura se snaží, byť s jistou mírou fikce a nadsázky, rozkrýt podhoubí jednoho z největších zločineckých gangů na území Česka, za jehož působením byly vraždy, přepady, únosy, korupce a vydírání, a který tvořili vysoce postavení policisté spojení se zločineckým podsvětím.

Šestnáctidílný seriál v režii Petra Kotka a Ivana Pokorného označili tvůrci za nejdražší seriál v historii Novy. Konkrétní náklady vedení Novy nesděluje, v odborných kuloárech se však spekuluje o částce až deseti milionů korun za díl.

Jaká je Expozitura? Hlavně temná

Těkavým střihem, místy až reportážní kamerou, dynamickým způsobem vyprávění plným nápaditých flash-backů, smyček a retrospektiv, opulentní, nešizenou výpravou – tím vším je Expozitura v českém televizním prostředí zcela atypická a nesporně originální a velmi autentická. A rovněž tím, jak vysoké nároky na divákovu pozornost od počátku klade.
 
Hned první díly však zároveň odhalují slabiny seriálu. Příliš velký důraz na akci (ne náhodou se nejčastějším slovem používaným a neustále opakovaným na úvodní tiskové konferenci stal výraz "výbuchy"), příliš mnoho žánrových klišé a hlavně – zbytečně mnoho explicitního násilí, které jakoby občas zakrývalo nelogické přesmyčky v místy příliš uspěchaném ději.

A prvním divákům z řad novinářů při sledování opakujících se sekvencí brutálního týrání polonahých prostitutek, vulgarit nejhrubšího zrna, mafiánských praktik mučení a sekvencí otevřeného (byť zrnitými záběry jakoby rozostřeného) násilí, zároveň vytanula na mysl oprávněná obava – projde tohle Nově u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání? Taková podívaná může znepokojit i cynické diváky.
 
Expozitura rozhodně není seriál pro obvyklé masové novácké publikum. A už vůbec není seriálem pro děti a mladistvé, kteří jsou o den dříve zvyklí od osmi sledovat limonádovou Ordinaci v růžové zahradě a v loňské sezóně ve středu od osmi koukali na komediální Comeback.

Pravda je nepravděpodobná, říká Janek Kroupa 

V jednotlivých dílech Expozitury jsou řešeny různé případy, celým seriálem však prostupuje dramatický příběh mladé policistky – elévky Terezy Hodačové (Hana Vagnerová) z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a jejího parťáka Daniela Chládka (Robert Jašków), kteří se postaví praktikám Berdychova gangu.

V seriálu se objevuje mnoho postav spojených s různými kriminálními kauzami, jejichž předobraz je zcela reálný.

"Všechny případy se staly. Jen někdy jiným lidem a za trochu jiných okolností. Příběhy jsou na motivy těch skutečných. S realitou v příběhu jsme ale měli neustálý problém. Pravda je totiž ve filmu někdy příliš nepravděpodobná," uvedl spoluautor scénáře Janek Kroupa.

Řadu postav znalci případu odhalí hned po prvních desítkách minut. Například zavražděného vládce podsvětí Františka Mrázka pod jménem Mráz ztvárnil David Prachař, šéf gangu David Berdych v seriálu vystupuje pod přezdívkou Drobeček (Martin Sitta), zkorumpovaného policistu Josefa Opavu odsouzeného ke čtrnácti letům vězení v Expozituře přejmenovali na Vladimíra Oravu (Pavel Zedníček) a další zkorumpovaný strážce zákona Petr Koňařík odsouzený ke dvanácti letům vězení v seriálu vystupuje jako Ota Kofčina (Jan Dolanský).

Seriál Expozitura nazvaný podle oddělení elitního policejního sboru, kde ke zločinům docházelo, vzbudil pozornost reálných aktérů i některých politiků. Údajně se o něj podle Lidových novin zajímal i bývalý ministr vnitra Stanislav Gross, jemuž skupina Expozitura přímo podléhala. Expremiér to však popírá.

TV Nova: Expozitura

Expozitura PROMO 1

TV Nova: Expozitura

Expozitura PROMO 1