Činorodost Františka Skály (1956) je pověstná. Jako výtvarník vytváří krásné sochy a objekty z přírodnin a opotřebovaných věcí, jako performer ze sebe sype přímočaré glosy a při svých hudebních vystoupeních baví náruživým tanečně-zvukovým projevem. S jeho dominantní rolí vizuálního umělce se můžeme ještě do 11. září setkat na profilové výstavě v Galerii města Plzně.
Práce Františka Skály jsou krásné v klasickém smyslu slova. Jeho sošky "rehabilitují" celkem neestetické věci, jako jsou součástky rozbitého mobilu, holicího strojku nebo zlomenou střenku nože. Tento přístup se už dávno stal všeobecně akceptovaným a dokonce populárním. Kdyby František Skála nenacházel stále nové, překvapivé asociace a kdyby neuměl svým sochám vtisknout emoční náboj, bylo by estetizování starých věcí už docela okoukanou záležitostí.
Ale ani poučený návštěvník, který viděl všechny velké Skálovy přehlídky včetně retrospektivy v Rudolfinu, se nakonec neubrání pocitu překvapení. Skála znovu ukazuje, že kvalitu současného umění nemusí potvrzoval komplikovanost.
V expozici se prolínají starší práce s novými. Je tu koketní akt krásné dívky na možná šedesát let starém diapozitivu, který prý Skála nalezl na newyorském chodníku. Fotografii zarámoval do velmi zdobného rámečku oblepeného lístky dřišťálu, rostliny, kterou se v Mexiku zdobí parte. Přesladce ozdobená nahotinka se vymyká jednoznačnému zařazení. Skála pod ni připsal větu: Jak asi ta dívka vypadá dnes?
Vtipnou reminiscencí je série obřích plastových hřebenů, jejichž držadlo má tvar mladého frajera s načesanou vlnou. Je to zároveň pocta "neznámému výrobci" krášlicí pomůcky, jež v šedesátých letech často trčela mladíkům ze zadní kapsy kalhot. Účes zvaný "na Emana", jak ho znázorňuje hřeben, si oblíbil i sám autor. Mohutnou vlnu si načesal i na zahájení plzeňské výstavy, kterou otevřel performancí připomínající náboženský rituál.
Sochař David Černý vystavuje lidská torza a přidává k tomu sebevražedný výklad - čtěte ZDE
Ceny na podzimních aukcích obrazů jdou do milionů, nabízí se Muzika, Toyen či Štyrský - čtěte ZDE
Výstava, která zabírá všechny prostory galerie včetně sklepení, ukazuje i méně známou tvorbu Františka Skály. Jsou tu závěsné obrazy, například série Krajiny z bezčasí, které připomínají čínské tušové kaligrafie.
Ani v Plzni nechybějí Skálovy pověstné sošky a objekty z nalezeného haraburdí, oprášené, svérázně vyspravené v překvapivě přiléhavých rolích. Jejich druhý, umělecký život se jeví jako happy end, osvobození, neboť autor věří, že věci mají duši. Divák musí souhlasit. Drobná soška poskládaná z vypsaných náplní do propisky, křivého cédéčka a dalších těžko identifikovatelných součástek má název Pozdě k ránu. A opravdu, nelze v ní nevidět nejistý krok smutného flamendra, který se na své cestě domů opírá o pouliční lampu.
Výstava Františka Skály v Galerii města Plzně
Plzeňská výstava představuje i pověstný cyklus kytar sestrojených ze samorostů a umělých součástek. Kytary mají i jména, je tu kytara Sloní, Kladivo, Topol nebo podle folk-rockové kapely Čechomor. Dojemné jsou sochy z přírodnin, například Muž s prázdnou náručí, jehož vztažené ruce - větvičky - připomínají postoj pakobylky.
Skálovu velkoformátovou tvorbu zastupuje třináctimetrové Tykadlo, obří samorost zvýrazněný dramatickým nasvícením. Sklepení galerie zaplnily detailně propracované hlavy, které Skála vytvořil v roce 2003 z mořských řas.
František Skála původně vystudoval televizní a filmovou grafiku na VŠUP. V roce 1987 spoluzaložil skupinu Tvrdohlaví, účinkoval v divadle Sklep. Prošel několika hudebními uskupeními, v posledních letech vystupuje spolu s designérem Alešem Najbrtem a malířem Jaroslavem Rónou v triu Tros Sketos.
Skála se stal v roce 1991 laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého, o dva roky později podnikl pěší pouť do Benátek na světovou přehlídku současného umění. Tam vystavil své deníky z cesty, která byla dlouhá 850 kilometrů a trvala pětadvacet dnů.
František Skála - performance na vernisáži v Plzni
František Skála - performance na vernisáži v Plzni
Výstava Františka Skály v Galerii města Plzně
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist