Přiblížit příběh utajované milenky vůdce "třetí říše" Adolfa Hitlera, s níž se ještě před smrtí oženil, má kniha historičky Heike B. Görtemakerové nazvaná Eva Braunová. Život s Hitlerem. Publikace je předlohou chystaného filmu s britskou herečkou Kate Winsletovou. Její překlad vydalo v těchto dnech nakladatelství Paseka.

Görtemakerová prozkoumala všechny zachované dokumenty, které by mohly vypovídat o tomto vztahu. Poznatky soustředila do biografie, která odhaluje nejen život Braunové a Hitlera, ale i žen jiných nacistických pohlavárů.

Braunová, která pocházela z maloměstských poměrů, postupně pronikla mezi nacistickou smetánku i k Hitlerovi. Nakonec v posledních hodinách nacistického Německa byli Braunová a Hitler oddáni a společně spáchali 30. dubna 1945 sebevraždu.

Braunová přesto zůstává v dosavadních Hitlerových monografiích jen okrajovou postavou a jejich čtenáři se o ní mnoho nedovědí. Byla to ale žena, která milovala módu, film a jazz, nákladně se oblékala, četla knihy Oscara Wildea, který byl v Hitlerově Německu zakázán, ráda cestovala a měla v oblibě sport.

Její život tedy neodpovídal měřítkům kladeným na ideální německou nacionálně socialistickou ženu, která měla být především matkou a pečovat o dům a rodinu. A právě "normální" vlastnosti Braunové byly pobídkou k rekonstrukci jejího příběhu, svěřila se v knize autorka.

Görtemakerová vystudovala historii, národohospodářství a germanistiku. Nacionálním socialismem se zabývá už ve svém předchozím díle. Působí jako historička v Berlíně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist