Příliš velký dojem neudělalo na britské kritiky debutové album skupiny SuperHeavy, kterou sestavil frontman Rolling Stones Mick Jagger a kytarista někdejších Eurythmics Dave Stewart s různorodými hudebníky - soulovou zpěvačkou Joss Stoneovou, synem Boba Marleyho Damianem a bollywoodským skladatelem a zpěvákem A.R. Rahmánem.
U zrodu celého projektu stál Stewart. "Dave chtěl udělat desku s co nejvíce žánry," řekl Jagger v televizním rozhovoru. "Nevěděli jsme, jestli to k něčemu bude, ale doufali jsme, že si to aspoň užijeme. Ale jakmile jsme začali hrát, tak to fungovalo," uvedl osmašedesátiletý Jagger. Podle něj natáčení celého alba trvalo jen deset dní, protože všichni účastníci neměli víc času.
Hudebně se album pohybuje mezi rockem, reggae, soulem, bhangrá (hudba paňdžábských přistěhovalců v Británii) a blues, když všichni čtyři zpěváci soutěží o místo na dvanácti eklektických skladbách, uvedla BBC. Podle ní je deska "zvláštním způsobem podmanivá, její hudební výstřednosti drží při zemi pružné rytmy Marleyho kapely".
Nemají o čem psát
Odlišný dojem si odnesl kritik listu The Times, podle něhož je celý projekt "hezký teoreticky, ale v praxi je podivně neosobní". "Přestože jde o odvážný pokus udělat něco nového, jde v podstatě o produkt skupiny hvězd, které nemají příliš o čem psát. Bohužel je to prázdné album," poznamenal list.
Mick Jagger je nevěrný Rolling Stones, založil skupinu Superheavy - čtěte ZDE
Šňupal jsem otcův popel aneb to nejlepší z pamětí Keitha Richardse - čtěte ZDE
Dal albu jen dvě hvězdičky z pěti stejně jako další deník The Independent. "Smutnou skutečností je, že superskupiny jsou zřídka důsledkem nějakého hudebního imperativu. Je to bolestně patrné i u debutu této aliance, jíž se nepodařilo najít přirozené vazby, na kterých velké skupiny stojí," uvedl deník.
Smířlivější je The Guardian, který dal albu tři hvězdičky a napsal, že "to je neuvěřitelné, ale mohlo to být mnohem horší". "Je třeba přičíst Jaggerovi k dobru, že se nesnaží ovládnout scénu a v nejlepších okamžicích, kdy Rahmánovy smyčce jdou proti rytmům Marleyho kapely, tak se vám podaří zahlédnout ducha původního Stewartova záměru," napsal kritik The Guardian. Podle kritika listu jsou ale balady na albu na nic a "co horšího, na skladbě Energy vás zasáhne Jaggerovo rappování a to je zvuk, že se bojíte, že vás bude pronásledovat až do hrobu".
"Přesto se dá pochopit přitažlivost takového projektu pro zúčastněné, především pro Jaggera, který se chtěl prosadit mimo Rolling Stones už od konce 60. let," uvedl The Guardian.
Deska pro bulvár?
Nejvíce se líbila deska kritikovi bulvárního Daily Mail, který dal tomuto "nejextravagantnějšímu projektu roku" čtyři hvězdičky z pěti. Podle Daily Mail album funguje, "i když jeho opojné rytmy místy převažují nad melodiemi". List vůbec považuje Marleyho mladšího za hlavního strůjce zvuku SuperHeavy.
SuperHeavy - Miracle Worker
SuperHeavy - In The Studio
SuperHeavy - Miracle Worker
SuperHeavy - In The Studio
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist