Když v roce 2003 vyšel první díl trilogie Alois Nebel od Jaroslava Rudiše a Jaromíra Švejdíka, stal se hlavní hrdina symbolem moderního českého komiksu.

Melancholický nádražák, který už tenkrát vypadal jako kreslená verze Miroslava Krobota, slavil úspěch u kritiky i čtenářů.

"Nebel je hodně lidský a sociální příběh. Alois se zblázní, po převratu v roce 1989 přijde o práci, padá, musí se zvednout a bojovat. Nejen s mlhou, co ho straší v hlavě," řekl nedávno Rudiš Hospodářským novinám.

Nebel prožívá úspěchy, kterými se nemůže pochlubit žádný jiný moderní komiks českých tvůrců. Je nejprodávanějším tuzemským polistopadovým komiksem, objevil se i na divadelních prknech.

A v současnosti je Praha obalená plakáty k nákladné filmové adaptaci, která do českých kin vstoupí 29. září. Atmosféru světové premiéry si Rudiš s tvůrčím týmem užil na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, snímek se promítal i na filmové přehlídce v Torontu.

Rudiš patří k nejúspěšnějším českým prozaikům. Debutoval v roce 2002 románem Nebe pod berlínem, za nějž obdržel Cenu Jiřího Ortena. Je také spoluautorem hry Léto v Laponsku, která získala Cenu Alfréda Radoka. Jeho román Grandhotel zfilmoval v roce 2006 David Ondříček.

Zatím poslední knihou Jaroslava Rudiše je Konec punku v Helsinkách. "Punk není mrtvý, protože pořád je potřeba se proti něčemu bouřit a vztekat. Třeba proti aroganci politiků, zabetonování téhle země nebo tomu, že česká města patří spíš autům než lidem," říká spisovatel.

Jaký má vztah k autům? Jak prožívá úspěch Aloise Nebela? Co přijde po něm? Na vaše otázky odpovídal spisovatel Jaroslav Rudiš.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Karel
Dobrý den, proč máte rád komiksy? Co nyní připravujete?
Dobry den... Ke komiksům mě přivedl Jaromír 99. To on přišel s nápadem, že by se Alois Nebel vyprávěl komiksově, já to původně chtěl psát jako knížku. Chtěl jsem psát příběh o nádražákovi z malé stanice v pohraničí, jemuž se před očima prohánějí vlaky z minulého století. Je to inspirované také trochu životem mého dědečka, nádražáka Aloise. A J99 napadlo vyprávět to komiksově a přihrál spoustu svých postřehů a postav. Nebel je naše společné dílo a pořád nás překvapuje ten zájem o ně, my si mysleli, že to bude komiks pro pár kamarádů... Na komiksech pro dospělé se mi líbí možnost zkratek, nadpřirozeno, to čtení mezi obrázky, silná bývá i výtvarná stranka, pokud scénáristé mají k ruce někoho tak šikovného a s tak výrazným dřevorubeckým rukopisem, jako je J99:-) Máme spolu jinak rozpracované dva náměty, jeden je také ze Sudet, chtěli bychom vyprávět příběh jednoho kdysi slavného, dnes zapomenutého herce Rudolfa Rittnera. Je to rodák z Bíloho Potoka, z toho opravdového na Jesenicku. Ale s Nebelm by si rozuměl. Taky se zbláznil a na vrcholu kariéry opustil Berlín a stáhl se do své samoty.
Jaroslav Rudiš
krkoska
jak vas napadla postava aloise nebela?
Trochu jsem na to odpověděl už v předchozí otázce. Ale ještě to maličko rozvinu: mě zajímají vlaky, protože patří ke střední Evropě, stejně jako guláš, pivo nebo ty naše dějinné strkanice se sousedy, s nimiž jsme si přitom mnohem podobnější než bychom si možná chtěli připustit. A proto není náhoda, že se příběh odehrává na dráze. Ta stála u mnoha tragických okamžiků minulého století, u všech těch válek, přesunů lidí. Nebel tohle všechno znovu prožívá, nedákáže se od minulosti odstřihnout, má z toho mlhu v hlavě, zblázní se a jediné, co ho uklidňuje, jsou jízdní řády... Protože v nich je všechno skoro pořád stejně. Taky je sbírám, ale mám jich jen asi 70, on jich má rovnou stovku.
Jaroslav Rudiš
Kačka
Dobrý den, pane Rudiši. Trávíte hodně času v Německu. Můžete jmenovat jednu věc, která tam funguje lépe, a naopak jednu, na kterou můžeme být hrdí u nás?
Myslím, že současní Němci jsou velmi tolerantní k jiným... Možná to je způsobené poučením z té šílené minulosti, ale Němci možná ještě budou v Evropě zachraňovat svobodu a demokracii. A taky mají skvělé, pohodlné a přesné vlaky:-) Ale myslím, že se i u nás v tomhle ohledu hodně věcí zlepšilo, ve vlaku trávím každý měsíc hodně času a zpruzeného průvodčího už nepotkáte. A ať to zní pitomě a banálně, teď jsem si třeba zase uvědomil, že v Berlíně se vám třeba často stane, že vám donesou pivo, které není dobře natočené, je takové tvrdé na patře... za současným uměním do Berlína nebo Lipska, ale na točené pivo jedině do Čech. Nebo do Bavorska. Jinak mě baví taky česká sebeironie a ironie, to Němci moc neumí. Ale mají ji taky hodně rádi.
Jaroslav Rudiš
Míra Čížek
Dobrý den, jsem velký fanoušek Aloise Nebela, snad i proto, že pocházím z azjpoňácké rodiny a vlaky mi jezdí za okny. Nemůžu se dočkat na film. Zeptám se však z jiného soudku. Kdy se obrátila Vaše pozornost k veřejnému prostoru a problematice automobilismu v něm? A jaký je Váš názor na možnosti změny současné situace? By byste ochoten podpořit iniciativu, která bojuje za humanizaci a zlepšení veřejného prostoru?
Dobrý den, díky za přízeň... Taky mi dlouho jezdily za okny. A dlouho sem neměl auto. Teď ho sice mám, ale stejně po městě autem skoro nikdy nejezdím, přijde mi to uhozené. Jezdím normálně travmají a chodím hodně pěšky. Na delší trasy beru většinou vlak. Auto jen sem tam... Občas si říkám, proč ho vlastně mám, ale je fakt, že někdy je to prostě rychlejší, třeba sem k nám do Podkrkonošší, kde práve jsem. Mně ta města dnes připadají jako past, nežije se v nich úplně dobře, nebo spíš nedýchá. Zas a znova se to objevuje v mých textech, nejvíc asi v Potichu a v Konci punku v Helsinkách, kde je patrička lidí, která těm velkým autům v ulicích vyhlásí válku a začne je podpalovat. Myslím, že cesta by byla v dalším budování těch záchytných parkovišť na krajích velkoměst, na Černém mostě třeba už dávno nestačí a lidi pak jedou dál a dál do měst... Nebo prostě rychleji zmoderniozovat tratě, protože dálnice D1 nás nespasí, ani kdyby byla pětiproduá.
Jaroslav Rudiš
Lukáš
Zdravím, chtěl bych se zeptat proč Jeseníky? Proč Horní Lipová, Bílá Voda...? Těch Sudetských oblastí je přeci hodně a vy osobně z toho kraje přeci nepocházíte. Nějaký jiný důvod zařadit Nebela právě tam? (Já to mimochodem považuji za geniální).
Díky za otázku... Z Jeseníku pochází Jaromír 99. A já jsem moc rád, že jsme Nebelův příběh zasadili právě na Jesenicko. I mě to učarovalo, pravidelně se tam vracím. Jako všude v pohraničí klopýtáte o ty staré zapomenuté příběhy, ale tady ja navíc nádherná příroda. Oba rádi chodíme po horách. A jen v Jesenikách, ale ještě asi spíš v Rychlebských horách se vám stane, že jste celý den v lese úplně sami.
Jaroslav Rudiš
Josefa Nováčková
Dobrý den pane Rudiši, dnes má na Vltavě premiéru Vaše a Pýchova hra Lidojedi. Píšete společně něco dalšího?
A jo, dneska jsou vlastně dvě premiéry, slavnostní nebelovská ve Světozoru v Praze a pak ještě v půl desáté na Vltavě Lidojedi, to je taková černá, nebo spíš hororová komedie... S Petrem se jinak znám od šesti let, vyrostli jsme oba v Lomnici nad Popelkou, kde on stále žije a já se tam rád vracím. napsali jsme spolu myslím hry prod divadlo nebo rozhlas a rádi bychom teď napsali filmový scénář o partě autobusáků z Krkonoš, z Vysokého nad Jizerou. Takový vánoční horský příběh. Tady je o hře Lidojedi něco víc: http://jaroslavrudis.wordpress.com/2011/09/27/lidojedi-postrasi-v-rozhlase/
Jaroslav Rudiš
adela
Dobrý den! Plánujete nějakou akci spojenou s filmem i v Jihočeskem kraji?
Za sebe bohužel musím říct, že ne... Ale film tam určitě poběží. Ve čtvrtek film uvádíme s režisérem Tomášem Luňák v Brně, v kině Scala. V pátek pak velká delegace pojede do Jablonce do kina Radnice. Bude tam pak i koncert Priessnitz...
Jaroslav Rudiš
Letná
Našel jste již v Brně své oblíbené řeznictví? A co chystáte pro tuto sezónu v EKG v Arše?
Milá letná, najít dobrého řezníka je stejně težké jako najít dobrého pekaře. V Brně, kde často pobývám, zatím trochu hledám... V Lomnici máme ale skvělého řezníka, jmenuje se to U Doležalů a zejména místní tlačenka a párečky jsou vyhlášené a stojí za prozkoumání... EKG: Nejvíc se na podzim těším na EKG o Lásce a Sauně v listopadu. Budeme se s našimi diváky skutečně saunovat. A číst texty o sauně. A hrát k tomu bude Obří broskev. Skvělá kapela.
Jaroslav Rudiš
trasprd
Dobrý den, čtu teď (se zalíbením) již několikátý Váš román a napadlo mě, co Vás tolik fascinuje na vztahu českého a německého živlu ve středoevropském prostoru, proč toto téma tak často rozvíjíte? Děkuji za odpověď :o)
Díky, jsem rád, že to čtete se zalíbením:-) To zní hezky... Vyrostl jsem vlastně v příhraničí, od nás je to do Německa blíže než do Prahy, takže mě Německo provází od dětství a vstupuje do mých příběhů tak nějak nenuceně, prostě se to děje... Taky mluvím německy, střídavě tam dnes žiju a taky pracuju, zkouším i psát německy. Asi mě zajímá to naše soužití, to přetahování, to je přece napínavé... My si jsme mnohem podobnější než bychom si chtěli přiznat. To si vždycky uvědomím, když jsem někde dál od středu Evropy, třeba na filmovém festivalu v Benátkách:-)
Jaroslav Rudiš
Danelektro
Dobry den, chystate se dostavit do Lomnice nad Popelkou na promitani Alois Nebel? Dekuji
Jasný, budu tady. Čtvrtek 20.10. Těším se do kina! Jinak 21.10. budeme s J99 uvádět film v Hořicích a 22.10. v Turnově.
Jaroslav Rudiš
Marek
Už máte rozepsanou děkovací řeč na oscarovou ceremonii? :-))
Hahaha... To tedy ne. Všechny nás to hodně překvapilo. Vůbec to všechno kolem Nebela, to je jedno překvapení za druhým, Benátky, Toronto, pak ta úžasná premiéra v Jeseníku, kde je Nebel už teď zdá se nejslavnější místní rodák hned po Priessnitzovi a Švejdíkovi. A teď tahle nominace? To by mě nikdy nenapadlo, ale samozřejmě, že z toho mám velkou radost... Soutěžit s námi budou ovšem skvělí režiséři, za Finsko Aki Kaurismäki, za Německo Wim Wenders. Uvidíme.
Jaroslav Rudiš
Vlastimil Novák
Dobrý den, jsem velkým fanouškem komiksu Alois Nebel. Je filmová verze jeho věrným převyprávěním, nebo se od něj odlišuje?
Díky... Věřím, že komiks poznáte. Už jen kvůli tomu, že výtvarnou stránku filmu měl na starosti Jaromír 99. I když Nebel v podání Mirka Krobota mluví ve filmu o něco míň než v komiksu, jeho problémy tam zůstávají. To velké tajemsství, ta mlha tam je, ztrácí se v ní. Film má uhrančivou atmosféru. A pak tam taky je Wachek. A Němý. A Květa. Není to jen mlhavý western, ale taky docela křehká a dojemná love story.
Jaroslav Rudiš
David
Zdravím! četl jsem recenzi Františka Fuky na AN, v níž mj. napsal, že kdo nečetl komiks, ve filmu se nevyzná. Co si o tom myslíte?
Já myslím, že určitě vyzná. Musí jen maličko přemýšlet, zapojit se, mít chuť domýšlet, nechat se unášet tou silnou deštivou a mlhavou atmosférou, propadnout se do toho horského vlkodlačího kraje. Jo, možná nejvíc je to příběh toho kraje a lidí, kteří tam žijí a hledají si k němu složitě cestu. Hodně vyprávíme v náznacích. Co nemáme rádi, je polopatismus a doslovnost.
Jaroslav Rudiš
Eliška
Hezký den, Jaroslave. Dočkají se po Grandhotelu a Nebelovi filmového zpracování i Nebe pod Berlínem a Konec punku v Čechách?
Nebe pod Berlínem asi ne. Bylo by složité to přepsat do scénáře, je to vlastně slet příběhů a povídek, nemá to potřebné drama... Ale z Konce punku v Helsinkách by film asi mohl být, to si umím představit. Nabídku jsme dostal od Thomase Zielinského, známého divadelního režiséra, který by to chtěl natočit jako svůj filmový debut. V zimě bych se chtěl věnovat psaní scénáře.
Jaroslav Rudiš
Nataša
Čí nápad byl udělat film o Aloisi Nebelovi touto technikou kombinace hraného a kresleného filmu? A byl jste hned od začátku pro?
Od začátku jsme chtěli, aby film byl co nejblíže komiksu. S rotoskopií pak přišel režisér Tomáš Luňák. Jsou to vlastně dva filmy v jednom: Natočí se to normálně a pak se vše překresluje a animuje. Bylo to hodně pracné, ale výsledek je myslím hodně komiksový a hlavně působivý. Jsme velmi spkojeni.
Jaroslav Rudiš
Aja knihovnice
Zdravíme ze semilské knihovny a už se třeseme nedočkavostí na premiéru v přízemí! Nebela už nepůjčujeme, je tu připravený k podpisu. Na viděnou příští pátek a užívejte zájmu médií ve zdraví!
Ano, příští pátek 7.10. v Semilech... Moc se těším a rád komiks podepíšu. Ještě k tomu příštímu týdnu, film budu také uvádět 5.10. v Hradci Králové v Kině Centrál. A předtím se bude punkovat z Konce punku v Helsinkách...
Jaroslav Rudiš
zdena hozdecka
Ahoj Járo, zdravíme tě v Vlastibořic a těšíme se s Álou na premíéru Aloise v Turnově. A velká gratulace k úspěchu a držíme palce, aby to klaplo s tím Oskarem:-)
Ahoj, díky moc a zdravím celu partu a těším se v Turnově. Je na čase, abychom s panem Alešem napsali novou verzi naší divadelní hry Sklěněné oko. pro neznalé: napsali jsme to na gymplu pro naše divadlo TLDS - Turnovsko-lomnická divadelní společnost - a pravidelně hrajeme stále nové a nové verze v Turnově a okolí. Je to rodinné ekologické drama o ztrátě skleněného oka... No, dost úlet. Že by to teď taky někdo natočil jako film?:_)
Jaroslav Rudiš
Luděk
Dobrý den, Jaroslave. Sledujete literární kritiku? prožíváte ji hodně? Gratuluji k úspěchu Nebela.
Díky moc... Recenze čtu, ale hlavu si z nich teda nelámu a nohy nebo ruce taky ne. Někdy to to bývá inspirativní, ale v poslední době moc ne. Mám pocit, že novináři mají čím dál tím míň času na pořádné čtení... Takže tam pak mají chyby a tak. Ale hlavu, nohy nebo ruce si z toho taky nelámu:_)
Jaroslav Rudiš
paní Eva
Z Liberce zdraví paní Eva, v pátek hlídám vnuky, aby se dcerka mohla ,,pobavit,, v Jablonci n.N.s Aloisem Nebelem....jinak přeji pohodu, zdraví a stále tvůrčí plodnost!!!!! Někdy zase nashledanou v Českém ráji u nás na chalupě. E.P.
Paní Evo, dobrý den... To ej milé. Zdravím na sever a těším se někdy brzy na kávu. A zajděte s panem Romanem taky do kina!
Jaroslav Rudiš
Tomas
Dobry den pane Rudisi, dozvedel jsem se, ze zijete v Berline. Ja jiz druhym rokem take. Chtel bych se zeptat, zdali znate ceskou hospodu Tuzex ve Friedrichshainu? V jake ctvrty pobyvate? Muj typ je Kreuzberg nebo Prenzlauer Berg. Diky za odpoved a treba nekde na pivu tady - treba na koncertu ceskych Plexis 8. rijna.
Ja tak pluju mezi Českem a Německem, ale v Berlíně jsem teď hodně často, každý měsíc... Dopisu tam právě v němčině jeden filmový scénář, takovou černou komedii o mužích a zbraních. Mimochodem 15.11. tam budeme mít česko-německý literární večírek s Martinem Beckerem a Jaromírem 99 v Cafe Burger, i na Nebela dojde... tak vemte partu a prij'dte. Tuzex samozřejmě znám. A nejraději mám Kreuzberg, okolí Görlitzer Park. Asi to je tím, že tam je kavárna, Gipfeltreffen, kde se dobře píše. A mají tam skvělé snídaně. A je tam mimořádně milá a taky krásná obsluha.
Jaroslav Rudiš
Igor
Bude se Alois Nebel promítat i v multikinech nebo to necháte jenom v těch menších? :)
Lojza poběží zdá se úplně všude. Přesný rozpis je zde: http://www.aerofilms.cz/filmy/164-Alois-Nebel/v-kinech/
Jaroslav Rudiš
bett
dobrý den, pokuď má Grandhotel směr vzhůru, Nebe pod Berlínem směr dolu, ubírá se někam Punk v Helsinkách.. ? Nebo Potichu ? Díky
Dobrá otázka! Dobrý postřeh! A taky zatraceně těžká otázka... Jak z toho ven? Konec punku v Helsinkách ubíhá ze současnosti do minulosti, snažím se popsat poslední punkovou generaci v ČSSR a v NDR na konci 80. let. Ale taky to, co s těmi lidmi je dneska, kde je tak jejich energie, jejich vztek. Taková ohnivá a pak melancholická knížka. Mám ji ze všech svých knížek asi nejraději, možná proto, že je poslední:-) A Potichu? Ta se rozbíhá do stran, do životů party Pražanů, řeším asi hodně jejich city a držkopády, ale to je téma i dalších knížek... Tak se tam hodně jezdí tramvají. Jasný, Potichu je tramvajová kniha. zajímavé je, že ji mají jednoznačně raději holky než kluci, alespoň podle reakcí.
Jaroslav Rudiš
b
Dobrý den, na češtině jsme rozebírali ukázku z Konce punku, z deníku. Moje profesorka měla problém s autentičností deníku, protože jestli žije hrdinka v Jeseníkách, jakto že "mluví" s pražským dialektem ? Díky
Aha, skvělé, že rozebíráte současnou literaturu... Nancy mluví hlavně svým jazykem... Jasně, je z Jeseníku, ale jestli tam něco z jiných dialektů, to jsem moc neřešil... Nejvíc mě u ní zajímala energie, její vztek a její příběh.
Jaroslav Rudiš
Ája knihovnice
Zdravíme srdečně ze semilské knihovny! (Chudák starej Nebel už se nepůjčuje, čeká pod pultem na váš páteční podpis!) Chodíte rád na besedy se čtenáři? Bývají ta setkání inspirativní?
Jasně, rád čtu, rád beseduju:-) Zajímá mě to... Pozdrav z Lomnice do Semil:-)
Jaroslav Rudiš
Vlasta
Dobrý den, už jste slyšel soundtrack z filmu Alois Nebel? Pokud ano, jak se vám líbí?
Ano, líbí se mi moc. Má stejně jako film krásnou, mlhavou atmosféru... Petr Kružík je kytarový kouzelník. A Ondřej Ježek taky skvělý muzikant. A Jaromír 99 je geniální textař, myslím, že možná nejlepší rockový textař u nás hned po Pavlu Šrutovi. A písnička Půlnoční hit všech příštích Vánoc: http://www.youtube.com/watch?v=cl21CEa8KFc&feature=player_embedded
Jaroslav Rudiš
David
Vase knihy ma rada i moje mama, ktera je uz skoro v duchodovem veku...:) mate prehled o tom, kdo je takovy vas typicky ctenar?
Tak to mám radost... Díky. Přehled moc nemám, zaleží taky na knížce. Po Potichu mi psalo napříkald hodně mladých holek, ale také i žen kolem třicítky a čtyřiítky, že je ta kniha zasáhla, že jsme psal o nich, o jejich problémech... To mě samozřejmě potěšilo, že se to protnulo s jejich životy. A po Konci punku v H. se mi vedle holek - ženy vůbec více čtou, zdá se mi:-) - ozvalo hodně takových rockových samotářů, prostě chlápků poučených o životě, stejně jako hlavní hrdina knížky, bývalý punker Ole.
Jaroslav Rudiš
Lukas Kocarek
Dobry den, mam moc rad vase knihy - proto by me zajimalo - co ctete vy? Jakou knihu byste mi doporucil? A druhy dotaz - kdo je vam podle vaseho usudku z ceskych autoru podobny? To znamena, pokud bych si chtel precist "neco jako Rudise", po cem bych mel sahnout? Dekuji.
Díky... čtu hodně, teď třeba nového Michaela Cunninghama, skvělá knížka... A kdo mi je jako spisovatel podobný? No já doufám, že nikdo, že má svůj vlastní hlas:-) Ne, vážně, z českých mám moc rád Hrabala, Škvoreckého, Kunderu, Klímu, Haška, bez nich bych psal asi úplně jinak. A z mé generace rád čtu Emila Hakla. A Igora Malijevského. A spoustu dalších. Třeba Vybíjená od Viewegha je skvělý román. A Chladnou zemí od Topola...
Jaroslav Rudiš
Ed.
Máte oblíbeného českého spisovatele? Při čtení Topolovy sestry jsem chvílemi měla pocit, jako by Vás tato kniha v Konci punku v Helsinkách trochu nasměrovala...
Já se musím přiznat, že jsem Sestru nikdy nedočetl... Dvakrát jsem to marně zkoušel, vžydcky jsem se v tom návalu nějak ztratil. Ale Anděl. Nebo Chladnou zemí, to se mi líbilo hodně. Díky všem za otázky... Musím na oběd a pak do Prahy na premiéru. Ahoj. A přijďte do kina:-)
Jaroslav Rudiš

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist