Film Alois Nebel doprovází do kin stejnojmenná výstava fotografií z natáčení. Miroslava Krobota jako jesenického nádražáka a další aktéry a tvůrce filmu na černobílých snímcích zvěčnil Dušan Tománek.

Desítky jeho fotografií pořadatelé umístili do prostor Langhans Galerie v Praze, kde budou vystaveny od 29. září, kdy má film českou premiéru.

Zádumčivý výpravčí z z komiksové trilogie se tak po osmi letech dočkal nejen filmové, ale i fotografické podoby.

Výstava nazvaná jednoduše Alois Nebel ve fotografii představí snímky zachycující atmosféru netradičního natáčení.

Film totiž vznikal pomocí technologie rotoskopie, takže herci jej natáčeli se zabílenými obličeji a v něm zvýrazněnými rysy. Teprve až po nasnímání všech scén se jednotlivé záběry překreslily do podoby filmového komiksu.

Atmosféra Jeseníků

Fotografie tak zachycují místa a situace při natáčení jakoby "neexistujícího" filmu, který byl pouze předlohou pro animátory. Kromě filmařů a herců několik snímků dokumentuje také atmosféru jesenické krajiny, která je na fotografiích často v kontrastu s filmařskými proprietami - reflektory nebo stojany.

"Vzhledem k tomu, že natáčené záběry měly být převedené do kresby, ani nemělo cenu fotit nějaké tradiční fotosky (dokumentační fotografie z filmů)," popisuje vznik snímků autor.

Miroslav Krobot

"Proto jsem s foťákem jakoby šmíroval a potom jsem na velký foťák dělal portréty herců. Měly sloužit jako manuál pro animátory, předloha při překreslování. Nedávno jsem mezi snímky objevil ještě třetí polohu - krajiny a lesy. To už s filmem souvisí spíše jako ideové souznění," dodává Tománek, který zachycoval přípravy na natáčení a jeho samotný průběh od léta 2008.

Výstava probíhá v rámci projektu Host Langhans Galerie Praha, jež vybraným umělcům nebo institucím umožňuje prezentaci v galerijních prostorách. Samotná Langhans Galerie svůj provoz ukončila na začátku července.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist