O prestižního Oscara by mohl za Česko bojovat snímek debutujícího režiséra Tomáše Luňáka Alois Nebel. Do nominací v kategorii nejlepší cizojazyčný film ho vyslala Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Dnes to řekl její prezident Petr Vachler.

Zda se však tento snímek, který má distribuční premiéru 29. září, opravdu objeví v souboji o prestižní ocenění, bude jasné 24. ledna, kdy budou oznámeny nominace na 84. ročník cen americké filmové akademie. Odevzdat lístky se jmény favoritů bude mít možnost 6000 členů akademie do 21. února. Samotné ceny se budou udělovat v neděli 26. února, ceremoniálem provede diváky herec Eddie Murphy.

Na výroční cenu akademie v Los Angeles může být přihlášen film, který měl veřejnou premiéru mezi 1. říjnem 2010 a 30. zářím 2011. Snímek navrhovaný na Oscara může být i koprodukční, je ale důležité, aby přihlašující země měla převažující počet hlavních tvůrců.

Tajemný příběh s atmosférou podobnou filmům jako Sin City a Valčík s Bašírem vznikl kombinací hraného a kresleného filmu, takzvanou rotoskopií, na motivy stejnojmenné komiksové trilogie výtvarníka Jaromíra 99 a spisovatele Jaroslava Rudiše. Titulního hrdinu ztvárnil Miroslav Krobot.

Podle producenta snímku Pavla Strnada ze společnosti Negativ má filmová verze o výpravčím ze železniční stanice Bílý Potok v Jeseníkách francouzského distributora, bude uvedena u koprodukčních partnerů, tedy na Slovensku a v Německu, a jedná se s Polskem.

Do finále postoupilo šest filmů

Podle Vachlera vybírali členové ČFTA českého kandidáta mezi 38 snímky; o vítězi se nakonec rozhodovalo mezi šesti tituly. Nejvíce hlasů získaly kromě Aloise Nebela v abecedním pořadí Habermannův mlýn Juraje Herze, Lidice Petra Nikolaeva, Občanský průkaz Ondřeje Trojana, Odcházení Václava Havla a Přežít svůj život Jana Švankmajera.

"Režiséři a producenti snímků, které byly ve výběru, nemohou hlasovat. Výsledky potvrzují, že vkus akademiků je pestrý, každý měl svého favorita. Alois Nebel je minimálně po výtvarné stránce zcela výjimečný film. Já osobně bych mu moc přál, aby se mu vedlo aspoň tak dobře, jako obdobně koncipovanému izraelsko-německému snímku Valčík s Bašírem, který svého času nominaci na Oscara získal," uvedl Vachler.

Producent Strnad doufá, že se mlčenlivému železničáři Aloisi Nebelovi povede na Oscarech stejně dobře jako Menzelovým Ostře sledovaným vlakům. "Když už máme v tom filmu nádraží, vlaky a Václava Neckáře," poznamenal s poukazem na Neckářovu píseň, jejíž část se z plátna ozve.

Inspirace americkým komiksem 50. let

Alois Nebel je prvním komiksovým románem v moderní české historii. Nejprve v roce 2003 vyšla kniha Bílý Potok, po jejím úspěchu další díly Hlavní nádraží a Zlaté Hory. Trilogie jako celek se na trhu objevila před pěti lety. Jaromír 99 se inspiroval americkým komiksem 50. let, socialistickým realismem a motivy papírových vystřihovánek, které jsou typickou formou lidového umění na Jesenicku, kde se příběh odehrává.

Loni ČFTA vyslala do nominací na Oscara Kawasakiho růži Jana Hřebejka, před tím Najbrtův film Protektor a v roce 2008 Zelenkovy Karamazovy. V posledních letech získal Oscara jen Jan Svěrák za Kolju (1996), v nominacích se ocitly Trojanovy Želary (2003) a Hřebejkův film Musíme si pomáhat (2000).

Alois Nebel - Trailer HD

Alois Nebel - Teaser HD

Alois Nebel - Trailer HD

Alois Nebel - Teaser HD

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist