Na sólovém koncertě vystoupil v pátek večer v pražském Divadle Archa irský písničkář Glen Hansard. Spolu s Markétou Irglovou získal v roce 2008 Oscara za nejlepší filmovou píseň - baladu Falling Slowly z nízkorozpočtového irského snímku Once režiséra Johna Carneyho.

Speciálním hostem večera byl folkový zpěvák Mark Geary - další Dubliňan s kytarou, usazený v New Yorku. Natěšené publikum mu uznale zatleskalo a půl hodiny před 22. hodinou konečně přivítalo Hansarda. Zahrál skladby z repertoáru své kapely The Frames, z alba Swell Season i řadu nových písní z posledních dvou let.

Hansard přijel do Prahy v rámci svého evropského turné, které zahrnuje tucet koncertů v deseti zemích. Podle kritiků má tento muzikant osobitý pěvecký projev, jímž umí pohladit i ohlušit, což předvedl svým expresivním výkonem i v pátek. Doprovázel se rovněž na svou děravou akustickou kytaru a zahrál i na klavír. Publikum, které bavil svými vtipnými historkami, si s ním zazpívalo.

Glen Hansard se vrátil do Evropy po skončení série amerických koncertů s Eddiem Vedderem z kapely Pearl Jam, jemuž hostoval na poslední sólové desce a s nímž opakovaně jako přídavek odzpíval tvrdými rockery často opovrhovaný oscarový hit Falling Slowly.

Podle dostupných informací by tato spolupráce měla pokračovat. Hansard má být hostem na speciálním turné Pearl Jam k dvacetiletému výročí existence, mluví se i o účasti Eddiho Veddera na novém Hansardově albu.

Zatímco Hansardova několikaletá hudební partnerka Markéta Irglová vydává své sólové album Anar už 11. října a koncem měsíce s ním přijede v rámci evropského turné do Prahy, Glen Hansard na tom svém, vůbec prvním v dvacetileté hudební kariéře, pracuje v New Yorku, kam se přesunul z rodného Dublinu.

O tom, že odchod za moře Irové svému trubadúrovi nezazlívají, svědčí fakt, že vstupenky na jeho samostatný koncert na tradičním říjnovém Westport Arts Festivalu zmizely během osmnácti minut.

Bývalá Hansardova profesní i životní partnerka Irglová se v Chicagu v červenci vdala za amerického baskytaristu Tina Iselera. Převzala sice jméno svého manžela, ale vystupovat bude i nadále pod svým rodným jménem. S Hansardem, s nímž natočila tři úspěšné desky, se Irglová sice rozešla, avšak spolupráci s ním se nevyhýbá. Koncem července s ním například vystoupila na festivalu Prázdniny v Telči.