Fotografií roku se v soutěži Czech Press Photo 2011 stal snímek z nepokojů v severočeském Varnsdorfu od Stanislava Krupaře z týdeníku Reflex. Vítěz si kromě Křišťálového oka z klání odnese také finanční odměnu ve výši 120 tisíc korun.

Grant Prahy, tedy roční stipendium pražského magistrátu na zachycení proměn české metropole, udělil primátor Bohuslav Svoboda Aleně Dvořákové a Viktoru Fischerovi. Kategorii sportovních fotografií pak dominují snímky fotoreportéra ČTK Michala Kamaryta.

Letošního 17. ročníku fotografické soutěže se zúčastnilo na 288 českých a slovenských fotografů. Jedenáctičlenná mezinárodní porota měla na posouzení více než 3700 soutěžních snímků pouhé tři dny. Konečné rozhodnutí padlo v neděli 9. října. Vítězný snímek je podle porotců "silnou novinářskou fotografií poutající pozornost k vážnému současnému sociálnímu problému nejen v České republice."

Bál jsem se míň než ostatní

Fotografie zachycuje jednoho z protestujících, který se na nedávné protiromské demonstraci na severu Čech dostal přímo před masu vody proudící z vodních děl. "Já jsem se možná bál míň než ostatní kolegové, a proto ta fotka mohla vzniknout," okomentoval svůj snímek Krupař, který letos obdržel i Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Ocenění si letos odnáší například také Jan Cága, který na svých snímcích zachytil maďarské obce, které se loni potýkaly s toxickým bahnem z protržené nádrže s průmyslovým odpadem, Petr Toman na portrétech zvěčnil likvidátory z Černobylu. Ocenění se i letos dočkali také fotoreportéři ČTK. Zbyněk zvítězil v kategorii Umění a zábava se svým snímkem Dagmar Havlové při generální zkoušce hry Cyrano! Cyrano! Cyrano!, Kamaryt pak na sérii snímků zachytil finského reprezentanta Mikaela Grandlunda a jeho parádní gól z hokejového mistrovství světa.

Osm hlavních cen a pět čestných uznání

Porota letos udělila celkem pět čestných uznání a osm hlavních ocenění. Součástí soutěže bylo i udílení cen pro mladé fotografy do 25 let. V mezinárodní porotě zasedla například obrazová editorka časopisu The Economist Celina Dunlopová, polský fotograf Tomascz Gudzowaty či fotograf Petr Josek. "My jako porota jsme dělali to nejlepší, co jsme mohli. Kolikrát i snímky, které se mi opravdu líbily, se ani nedostaly do užšího výběru. Musí se prostě vždy dojít k nějakému souladu velmi různých názorů a velmi vyhraněných pohledů na fotografii," uvedl Josek.

Oceněné snímky mohou zájemci zhlédnout na stránkách soutěže nebo na chystané výstavě, která se bude konat od 15. listopadu do 31. ledna na Staroměstské radnici.