Čtyřicet let poté, co se do amerických kin dostal film Bruceho Lee Velký šéf, se Hollywood začíná ve velkém vracet ke kung-fu.

Bojové umění kdysi vyhrazené hongkongským filmům či japonským samurajům je v kurzu v řadě zemí, napsal deník Wall Street Journal.

Hollywood jde za penězi

Kung-fu filmy jsou v současnosti populární například v Thajsku a Indonésii, kde tržby ze vstupenek v roce 2010 stouply o 21 procent. Všichni vývozci prý s očekáváními hledí především na Čínu, především co se týče zrušení restrikcí pro dovoz filmů.

Práva na indonéský akční film The Raid už koupila třeba společnost Sony a v USA trend pokračuje.

Už žádná béčka

Největší rozdíl WSJ spatřuje v tom, že hollywoodské kung-fu filmy dnes operují s podstatně vyššími rozpočty, lepšími scénáři, ostřílenějšími režiséry a většimi hereckými hvězdami, než byli svého času "béčkoví" akční hrdinové Chuck Norris, Steven Seagal nebo Jean Claude Van Damme.

Ve filmu Haywire režiséra Stevena Soderbergha, který bude mít premiéru v lednu příštího roku (česky pod názvem Zkrat), je Gina Caranová mezinárodní agentkou pro ne tak docela legální tajné vládní operace.

Její šéfové ji ale zradí, a ona se rozhodne vytlouct mozek celé řadě gentlemanů s pomocí kruhových kopů do hlavy, švihů, seků, škrtících sevření a končetiny lámajících stisků.

Di Caprio, Reeves, Crowe a Downey Jr

Herec Ryan Gosling již podstoupil výcvik v thajském kickboxu kvůli filmu Only God Forgives a Leonardo DiCaprio se zapojil do plánované série filmů založených na románu Dona Winslowa Satori.

Keanu Reeves dokončil 47 Ronin, japonský akční epos s chystanou premiérou v listopadu příštího roku, a sám plánuje režijní debut Man of Tai Chi, jež má zahrnovat 18 soubojů a 40 minut kung-fu.

Russell Crowe v Šanghaji dokončil natáčení filmu The Man With the Iron Fists s Lucy Liu, V prosinci předvede Robert Downey Jr své kung-fu umění v pokračování Sherlocka Holmese a v červenci svůj kung-fu výcvik zúročí i Christian Bale v roli Batmana.

V příštím Batmanovi se objeví i Anne Hathawayová, která studovala bojová umění coby přípravu na roli Kočičí ženy, informuje WSJ.