Nový český snímek Čtyři slunce režiséra Bohdana Slámy bude soutěžit v nadcházejícím ročníku slavného amerického festivalu Sundance.

V sekci pro světový hraný film bude mít 13 soupeřů. Informovali o tom organizátoři přehlídky, jež je dítětem herce Roberta Redforda.

Milenec Chmela

Film, který bude mít premiéru v příštím roce, je příběhem o rodinné krizi a hodnotě rodinných vztahů.

Jeho půdorysem je milostný trojúhelník sestávající ze čtyřicátníka přezdívaného Fogi (hraje ho Jaroslav Plesl), jeho ženy Jany (Aňa Geislerová) a jejího milence (Igor Chmela). Jádro příběhu představuje vztah muže a ženy, jejich vztah k dětem i k sobě samotným.

"Je to drama, které má spoustu humorných momentů - a ty se přirozeně spojují s momenty tragickými, protože v životě to takhle je," uvedl již dříve režisér, který patří k nejvýraznějším českým filmovým tvůrcům současnosti.

Sláma se na Sundance objevil již v roce 2009 se snímkem Venkovský učitel. Tehdy se dostal do nesoutěžního výběru deseti zajímavých režisérů "10 Directors to Watch".

Sestavují jej každý rok redaktoři filmového magazínu Variety, podle nichž jde o deset výjimečných režisérů, jejichž filmy stojí za to vidět.

Odrazový můstek ke slávě

Nový ročník filmového festivalu Sundance, který proslul jako přehlídka nezávislého filmu, se uskuteční od 19. do 29. ledna příštího roku v Park City, Salt Lake City, Ogdenu a Sundance v Utahu. Nabídne 110 filmů z 31 zemí vybraných ze 4024 přihlášených snímků.

Čtyři slunce - teaser

"Jsme a vždy jsme byli festivalem filmařů. Takže, co dělají? Co říkají? Pronášejí slova o měnícím se světě, ve kterém žijeme. Někteří mluví přímo, někteří nově, jiní netradičně, vždy ale zajímavě," poznamenal při představení programu nového ročníku Redford.

Filmový festival Sundance se poprvé konal v roce 1978. Postupně sehrál důležitou roli ve vzestupu amerických nezávislých filmů, zároveň ale kvůli blízkosti Hollywoodu měl vždy i komerční stránku. Podle kritiků je to jeho věčný konflikt.

Přehlídka se pro mnoho tvůrců stala odrazovým můstkem ke slávě. V roce 2007 zde například na sebe upozornil snímek Once, v němž jednu z hlavních rolí ztvárnila česká hudebnice Markéta Irglová.

Čtyři slunce - teaser