Od pondělí do středy bude pražské Divadlo Archa patřit vlámskému tanečnímu souboru Ultima Vez, který pod vedením choreografa a filmaře Wima Vandekeybuse třikrát odehraje představení Radical Wrong.

Ultima Vez, kteří do Čech jezdí od roku 1995, využívají multimediálních prvků i filmových projekcí. Jejich aktuální projekt Vandekeybus označuje za antipředstavení.

"Rebelující povaha teenagerů pro mě znamená mnohem víc než názor společnosti, která jim říká jak to dělat a co si o tom myslet. V jistém smyslu je pro mě Radical Wrong zásadním testem," řekl režisér.

"Mladí lidé se vymezují vůči autoritám, a pokud jsem chtěl, aby představení věřili, nemohl jsem je v ničem omezovat. Je to jejich představení, a díky tomu mu dávají obrovskou energii."

Vandekeybus proto hercům dával režijní instrukce, ale zároveň jim říkal: vše můžete používat proti mně, jsem příliš starý na to, abyste mě vzali mezi sebe. Šlo samozřejmě o roli.

Ačkoli je představení určeno zejména mladším divákům a Archa v této souvislosti nabízí studentům omezený počet výrazně zvýhodněných vstupenek, Radical Wrong má rezonovat i se staršími generacemi.

Vandekeybus, který podle ČTK vždy mistrovsky pracuje s autorskou hudbou, zařadil do představení skladby Public Image Limited nebo Beastie Boys - legendárních kapel 80. let.

Z tvorby Vendekeybuse Archa dosud uvedla What the Body Does Not Remember (1997), In Spite of Wishing and Wanting (2000), Scratching the Inner Fields (2002), Blush (2003), Spiegel (2006), nieuwZwart (2009) a Monkey Sandwich (2010).

externí video - Ultima Vez - klip z představení Radical Wrong