Začátkem týdne policie na opozičních protestech zadržela člena skupiny Leonida Nikolajeva, na další členku Vojny Natalii Sokol vydalo Rusko mezinárodní zatykač a se skupinou spřízněný aktivista za lidská práva Filip Kostěnko drží už pátým dnem hladovku v petrohradském vězení.
Ačkoliv členové Vojny byli mezitím jmenováni kurátory příštího Berlínského Bienále, ruské úřady je i nadále označují za nebezpečné kriminální živly.
"Když nás policisté vezli do Petrohradu, nechali nás s pouty na rukou ležet patnáct hodin na železné podlaze vozu. Nedali nám najíst ani napít a dusili jsme se, protože nám na hlavu nasadili igelitové pytle," vzpomíná zatčený Leonid Nikolajev.
V rozhovoru pro HN odpovídalo pět ústředních členů skupiny včetně Olega Vorotnikova, kterého letos Interpol zařadil na seznam mezinárodně hledaných osob.
HN: Členové Vojny se musí skrývat před úřady. Jak dnes žijete?
Jana Sarna: Ideologové skupiny Oleg Vorotnikov, Alexej Plucer-Sarno a Leonid Nikolajev už dva roky žijí pod hrozbou zatčení a uvěznění. Před zkorumpovanou policií se schovávají v konspirativních bytech a Alexej musel vloni v listopadu emigrovat do Evropy.
Oleg Vorotnikov: Pracuje proti nám Vyšetřovací výbor prokuratury Ruské federace, Odbor pro boj s extremismem spadající pod ministerstvo vnitra, kriminální i dopravní policie. Sledují nás na každém kroku. Proto nepoužíváme telefony ani Skype, v jednom bytě nepřespáváme víc než dvě nebo tři noci a z domu vycházíme až po setmění. Používáme kola, což poskytuje možnost rychlého úniku.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.