Začátkem týdne policie na opozičních protestech zadržela člena skupiny Leonida Nikolajeva, na další členku Vojny Natalii Sokol vydalo Rusko mezinárodní zatykač a se skupinou spřízněný aktivista za lidská práva Filip Kostěnko drží už pátým dnem hladovku v petrohradském vězení.

Ačkoliv členové Vojny byli mezitím jmenováni kurátory příštího Berlínského Bienále, ruské úřady je i nadále označují za nebezpečné kriminální živly.

"Když nás policisté vezli do Petrohradu, nechali nás s pouty na rukou ležet patnáct hodin na železné podlaze vozu. Nedali nám najíst ani napít a dusili jsme se, protože nám na hlavu nasadili igelitové pytle," vzpomíná zatčený Leonid Nikolajev.

V rozhovoru pro HN odpovídalo pět ústředních členů skupiny včetně Olega Vorotnikova, kterého letos Interpol zařadil na seznam mezinárodně hledaných osob.

HN: Členové Vojny se musí skrývat před úřady. Jak dnes žijete?

Jana Sarna: Ideologové skupiny Oleg Vorotnikov, Alexej Plucer-Sarno a Leonid Nikolajev už dva roky žijí pod hrozbou zatčení a uvěznění. Před zkorumpovanou policií se schovávají v konspirativních bytech a Alexej musel vloni v listopadu emigrovat do Evropy.

Oleg Vorotnikov: Pracuje proti nám Vyšetřovací výbor prokuratury Ruské federace, Odbor pro boj s extremismem spadající pod ministerstvo vnitra, kriminální i dopravní policie. Sledují nás na každém kroku. Proto nepoužíváme telefony ani Skype, v jednom bytě nepřespáváme víc než dvě nebo tři noci a z domu vycházíme až po setmění. Používáme kola, což poskytuje možnost rychlého úniku.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.