Novým ředitelem Národního filmového archivu je filmový historik a teoretik PhDr. Michal Bregant. Na základě výběrového řízení ho ve čtvrtek jmenoval končící ministr kultury Jiří Besser.

Sedmačtyřicetiletý Bregant, bývalý děkan FAMU, nahradí Vladimíra Opělu, který byl odvolán před měsícem, podle ministerstva kvůli manažerským pochybením.

Kvůli odvolání respektovaného odborníka Opěly se na ministra Bessera snesla kritika.

Bregant se funkce ujme 2. ledna, uvedlo ministerstvo na svých webových stránkách.

Výběrová komise ve složení Helena Uldrichová, Eva Zaoralová, Jan Bernard, Peter Dubecký, Ivo Mathé, Michaela Vojtová a Hana Červenková posuzovala kandidáty na základě předložené koncepce rozvoje Národního filmového archivu, úrovně angličtiny a osobního pohovoru.

Nový šéf Národního filmového archivu Michal Bregant.

Při pohovorech byly všem uchazečům položeny stejné dotazy, další byly jednotlivými členy komise pokládány podle toho, co považovali za nejasné nebo neúplné.

Podle ministerského webu bylo rozhodnutí komise jednomyslné.

Filmový historik, teoretik a někdejší šéfredaktor časopisu Iluminace Bregant na FAMU působí dlouhodobě. S momentálním děkanem Pavlem Jechem si naposledy "prohodili" funkce a Bregant se začal start o studenty mezinárodní katedry FAMU International, kterou za jeho děkanství vedl právě Jech.

Bregant má být až do 6. dubna 2012 členem akademického senátu FAMU.