Knihkupci se připravují na zvýšený zájem o tituly zesnulého prezidenta Václava Havla.

Čtenářům jsou na pultech tuzemských knihkupectví k dispozici rozhovory, spisy, eseje, korespondence a divadelní hry. Například důležité, formou interview s Karlem Hvížďalou vedené vzpomínání na Havlova prezidentská léta Prosím stručně ale na pultech dlouho nevydrží.

"Jedna z nejpoptávanějších knih byla a zřejmě i bude Prosím stručně, která se ale v současné době vyprodává a nedá se už ani objednat," řekla Zuzana Turňová z pražského Paláce knih Luxor.

Větší nápor kupujících lze podle knihkupců, jež oslova ČTK, očekávat již od dnešního dne. Luxor například zvýšenou poptávku po Havlových titulech ještě dopoledne neevidoval, zájem čtenářů ale s jistotou předpokládá.

"S úmrtím slavné osobnosti se dané knihy vždy více poptávají, takže je po nějakou dobu soustředíme na jedno místo, aby je čtenáři nemuseli hledat po celém knihkupectví," uvedla Turňová.

Obdobně je na tom s prodeji i konkurenční knihkupectví Kanzelsberger. "Ještě dneska přivezeme od dodavatele starší vydání reprezentativní fotopublikace Havel a během tohoto týdne by měla vyjít v nakladatelství Petrklíč Vzpomínková kniha," uvedl mluvčí Kanzelsbergera Zdeněk Fekar.

Podle Viktora Stoilova, jehož nakladatelství Torst vydávalo Havlovo sebrané dílo, se čtenáři nedostatku titulů obávat nemusejí. "Spisy mají takový náklad, že prostě jsou k dostání, a dotisk tak neplánujeme," řekl ČTK Viktor Stoilov z nakladatelství Torst.

Sedm spisů vyšlo v roce 1999 a čítají Havlovy dopisy Olze, projevy, eseje, hry či básně. V roce 2007 je pak nakladatel doplnil o spis osmý, který obsahuje Havlovy projevy a další texty z let 1999 až 2007.

Ke slovu tak v knize přichází i Havlova poslední hra Odcházení, která se letos dočkala i své filmové verze. Vydání se podle Stoilova v následujících letech zřejmě dočká i korespondence mezi Václavem Havlem a historikem umění a básníkem Jiřím Kuběnou.

Související