Jedna z nejhranějších současných francouzských dramatiček a Kunderova obdivovatelka Yasmina Reza se spojila s režisérem Romanem Polanským, aby svou hru Bůh masakru převedla na stříbrné plátno.

Do výsledného snímku, který vloni zahajoval festival v Benátkách, Polanski obsadil Kate Winsletovou, Jodie Fosterovou, Christopha Waltze a Johna C. Reillyho.

Film v úterý v Praze představila distribuční společnost HCE, do kin ho uvede 26. ledna.

Českou premiéru Reziny konverzační komedie uvedlo v prosinci 2008 liberecké Divadlo F. X. Šaldy. Objevila se vzápětí v pražském Činoherním klubu, kde v ní dodnes v režii Ondřeje Sokola účinkují Jaromír Dulava, Ivana Chýlková, Miroslava Pleštilová a Vladimír Kratina, a později ji nastudovali i v Českých Budějovicích, Jihlavě a Chebu.

Příběh o civilizaci a lidskosti vypovídá o tom, jak může někdy zdánlivá nevinnost změnit vzdělané, tolerantní a kultivované osobnosti.

Příběh začíná banální situací, kdy jeden chlapec vyrazí druhému dva zuby. Rodiče se snaží konflikt v přátelské atmosféře vyřešit a vyplnit formulář pro pojišťovnu.

Setkání však i přes snahu o noblesu vrcholí rozpadem dlouholetých vztahů a ukáže, že pod pozlátkem je krutost.

Trpce zábavný příběh dvou rodin, které se stanou obhájci svých dětí, poukazuje na směšné protiklady a groteskní předsudky. Hra se původně odehrávala v Paříži, ale když se začala uvádět na Broadwayi, byla přemístěna do New Yorku a Polanski se rozhodl tam její příběh nechat.

I on zůstal věrný skutečnému času příběhu, kdy se během 79 minut rozvíjí akce v jediném tahu. Vystačil si s interiérem bytu a získal hvězdné obsazení.

Kate Winsletová hraje makléřku a zaneprázdněnou matku, která se cítí provinile, protože netráví dostatek času se svým dítětem. Jejího muže Alana, domýšlivého právníka, ztvárnil Christoph Waltz.

Jodie Fosterová ztvárnila upjatou knihovnici, jež píše knihu o utrpení v Africe, a John C. Reilly dostal roli prodavače domácích potřeb se společenskými ambicemi, který se snaží být o třídu výš.

Všichni, v konečné fázi za podpory alkoholu, odhodí přetvářku a prožijí nejhorší den svých životů.

Podle Winsletové je hra úspěšná díky tomu, jak je její univerzální téma zformulováno do humoru. Podle ní jde o příběh o komplikacích rodičovství, o způsobu, jakým by měly být děti vychovávány, i o složitostech manželství.

"Abyste byli schopni smát se sami sobě a dělat si legraci z lidského stavu, je jedno, z jaké jste země nebo jakým jazykem mluvíte," řekla herečka.

Herci dva týdny zkoušeli a museli se naučit celý scénář jako v divadle. Film Polanski natočil půl roku po propuštění z domácího vězení ve Švýcarsku, kde byl v září 2009 zatčen kvůli pohlavnímu styku s nezletilou dívkou v roce 1977 v USA.

K činu se tehdy přiznal, ale před koncem soudu ze země utekl. Ve Švýcarsku čekal na rozhodnutí o vydání do USA. Švýcarský soud ale dospěl k závěru, že nelze vyloučit možné chyby v americké žádosti.

externí video - český trailer z Polanského Boha masakru

český trailer z Polanského Boha masakru

český trailer z Polanského Boha masakru