Hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie se stal Rakušan Manfred Honeck. Dnes dopoledne podepsal ve Vídni s generálním ředitelem ČF Davidem Marečkem smlouvu o angažmá na roky 2013 až 2016, informovala ČTK.
Honeck se k českému orchestru vrací po dvouleté přestávce a v uměleckém vedení doplní šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, který nastoupí letos v září.
"Jsem šťastný, že se vracím do svého hudebního domova, abych blíže spolupracoval s muzikanty, které mám rád a jichž si cením," řekl Honeck. Na jeho angažmá se těší i budoucí šéfdirigent Bělohlávek.
"Mám upřímnou radost, že se podpisem smlouvy potvrzuje již v praxi ověřená plodná spolupráce orchestru ČF s Manfredem Honeckem. Získávám tak na tři roky vynikajícího kolegu a cenného pomocníka pro své umělecké cíle," řekl Bělohlávek pro Českou televizi.
Bude Mahler a bude Rachmaninov
Podle Marečka Honeck s Bělohlávkem vytvoří ve vedení České filharmonie vyvážený tandem, jehož působení pomůže posílit mezinárodní prestiž orchestru a českému publiku přinese řadu vynikajících hudebních zážitků.
"Oba umělci reprezentují to nejlepší ze středoevropské hudební tradice, což je nesmírně důležité pro udržení osobitého zvuku a stylové vytříbenosti tělesa," dodal Mareček.
Manfred Honeck provede v Praze ve třech koncertních sezonách s Českou filharmonií nejméně devět programů. S českými filharmoniky se bude opět věnovat tvorbě Gustava Mahlera i dalších skladatelů od klasicismu až po 20. století.
Pod jeho taktovkou by měla zaznít například Rachmaninovova Druhá symfonie, Brucknerova Pátá symfonie, Berliozovo oratorium Faustovo prokletí a Fantastická symfonie, Velká mše Waltera Braunfelse či Totus tuus Henryka Goreckého.
Honeck hrál Dvořákovu Stabat mater, kterou Čechům závidí - recenze ZDE
Honeck: Filharmonii miluji a rozumím české mentalitě - čtěte ZDE
Kritika byla k Honeckovi vstřícná
Honeckovy koncerty z dob jeho angažmá v České filharmonii patřily u tuzemské kritiky k nejopěvovanějším. "Návraty Manfreda Honecka jsou svátečními okamžiky," napsal vloni v Hospodářských novinách novinář Petr Veber.
"Honeck dokázal s hráči České filharmonie neuvěřitelné. Jeho interpretace Brucknera měla ve všech větách klid, pohodu, nádechy a výdechy, byla plná lyriky a bohatá na zvukové finesy. Volná věta byla z říše snů," zaznělo v recenzi Libora Nováčka z roku 2008.
"Českou filharmonii miluji pro její velkou profesionalitu. Rozumím českým muzikantům i jejich mentalitě," řekl Honeck v rozhovoru s Hospodářskými novinami, když do pozice hostujícího dirigenta před čtyřmi lety nastoupil.
Atraktivnější Pittsburgh
Honeck je od roku 2008 šéfdirigentem známého Pittsburghského symfonického orchestru, s nímž dosáhl mnoha úspěchů. Předloni společně vystoupili také na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro.
Před několika lety, kdy ČF šéfoval tehdejší ředitel Václav Riedlbauch, se o Honeckovi uvažovalo jako o kandidátovi na post šéfdirigenta. Honeck však tehdy přijal atraktivní místa ve Stuttgartu a Pittsburghu.
Na pozici hlavního hostujícího dirigenta působil u ČF od roku 2008 až do konce sezony 2010/2011.
Třiapadesátiletý Honeck, který na vídeňské konzervatoři vystudoval hru na housle, pravidelně řídí i další světové orchestry, kupříkladu Vídeňskou filharmonii, orchestr amsterdamského Concertgebouw, Chicagský symfonický orchestr a Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu.
externí video - ČF s Honeckem hraje Mozarta
ČF s Honeckem hraje Mozartovu "pražskou" symfonii č. 38 D dur K504
ČF s Honeckem hraje Mozartovu "pražskou" symfonii č. 38 D dur K504
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist