Když v roce 2008 vystavoval Vilém Kropp sérii Na Václaváku o Václaváku, přišlo se na ni podívat 160 000 lidí.

Každodenní tep života Václavského náměstí sledoval fotograf od 50. do 80. let. Někdy humorné, jindy nostalgické či poetické postřehy dávaly tehdy možnost nahlédnout "za kulisy" dění a spatřit tehdejší obyčejné lidi konfrontované s "velkými dějinami".

Oceňovaný samouk

Tep fotografa, který byl v oboru samoukem, se zastavil ve čtvrtek v hořovické nemocnici.

Kropp se původně vyučil strojním zámečníkem, nástrojářem a montérem. V letech 1945 až 1984 pracoval jako redaktor a fotoreportér deníku Práce.

Spolupracoval také s řadou novin a časopisů, například Světem v obrazech. Je držitelem řady domácích i zahraničních ocenění.

V roce 1959 získal první cenu v mezinárodní soutěži novinářské fotografie World Press Photo v Haagu za snímek Provinilec, na němž zachytil dítě v mateřské školce, které kárá učitelka.

Kropp vydal několik fotografických knih a uspořádal řadu výstav. Expozice Na Václaváku o Václaváku uspořádaná v galerijním stanu na pražském Václavské náměstí patřila k těm vůbec nejúspěšnějším.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist