Dosud neznámý filmový dokument o Václavu Havlovi z 80. let představí dnes v Praze italský novinář Gabriele Nissim.

Záznamy o opozici a odporu proti komunistickému režimu tajně natočil při svých návštěvách Československa v roce 1986.

Dokument s titulem Mladí antipolitikové uvede v Obecním domě v Praze Nissim a občanské sdružení Art for public. Představí též petici pro Evropský parlament, která požaduje vyhlášení evropského dne spravedlivých.

Nissim záznamy o Havlovi a dalších disidentech natáčel, když sbíral materiál k příležitosti 10. výročí Charty 77, sdělil za organizátory Andreas Pieralli. Dosud byl film promítán v Itálii a Švýcarsku.

Neváhej a toč

Během tehdejší pražské návštěvy se Nissim setkal s Havlem a s dalšími představiteli Charty 77 vícekrát. Vzniklo tak několik záznamů natočených tajně malou ruční videokamerou v otevřených prostorech, aby se předešlo odposlechům Státní bezpečnosti (StB).

"Při návratu do vlasti si kazet nikdo nevšiml, protože si pohraniční strážníci mysleli, že se jedná pouze o hudební záznamy. Sázka na štěstí se tedy vyplatila a materiál se v bezpečí dostal do Itálie," popsal tehdejší události Pieralli.

Havel, pozdější prezident, to prý komentoval slovy, že "tupí straničtí šéfové si vůbec nebyli schopni představit, že by takový vynález mohl existovat". Režim se tak podle autora stal obětí své vlastní zaostalosti a uzavřenosti vůči okolnímu světu.

Spravedlivý Havel

Nissim se minulý rok na Havla obrátil s žádostí, aby stvrdil petici, kterou žádá europoslance o uzákonění 6. března jako evropského dne spravedlivých. Dopis, ve kterém o toto gesto žádá, však dorazil do Prahy pozdě, prezident a ochránce lidský práv v prosinci zemřel.

Evropský den spravedlivých by měl podle Nissima vzniknout na počest těch, kteří bojovali proti totalitním režimům a kteří se nebáli nasadit své životy pro záchranu života druhých. Nissim chce, aby se Havel stál jedním ze "spravedlivých".

Nissim je novinář, spisovatel, esejista a historik. Sleduje dění ve střední a východní Evropě. Zajímá se též o osud židovské komunity a o genocidy v obecnější rovině jako například v Arménii, Rwandě, Kambodži anebo v bývalé Jugoslávii.