Dirigent Jiří Bělohlávek dostane vyznamenání od královny Alžběty II. Britské velvyslanectví v Praze dnes oznámilo, že Bělohlávek bude mít čestný titul komandér Řádu britského impéria.

"Jsem šťastný a velmi hrdý na to, že byla takto oceněna má práce," komentoval to podle ambasády šestašedesátiletý umělec.

V současné době působí Bělohlávek jako šéfdirigent londýnského Symfonického orchestru BBC, se kterým podle velvyslanectví vystoupí v květnu tohoto roku na festivalu Pražské jaro.

V londýnském tělese Bělohlávek končí, byl totiž jmenován šéfdirigentem České filharmonie, k níž se tak vrací.

Bělohlávka nahradí Fin

Funkce se ujme v roce 2012, bude tedy profesně opět působit v Česku, kde se již nyní kvůli filharmonii hodně zdržuje. Účastnil se jednání o její reformě a příprav na novou sezónu. Nedávno točil s filharmoniky neobvyklý reklamní klip v režii Alice Nellis. Na dobré image České filharmonie Bělohlávkovi hodně záleží.

BBC nedávno oznámila, že v Londýně Bělohlávka nahradí Fin Sakari Oramo. Současně vyzdvihla "mimořádně úspěšné" působení českého dirigenta v Británii.

Titul komandér Řádu britského impéria je udělován jako ocenění za pozoruhodné úspěchy. Dostávají ho také ti, kteří významně prospěli společnosti nebo dosáhli ve svém oboru výborných výsledků. Udělení titulu je spojeno s možností užívat zkratku CBE za jménem.

Hudební diplomat

Přesné datum předání řádu zatím není známo.

"Jiřímu Bělohlávkovi chci upřímně poblahopřát. Je nejen významným hudebním mistrem, ale i výborným hudebním diplomatem obou našich zemí," řekla britská velvyslankyně v Praze Sian MacLeodová.

Vyznamenání komandér Řádu britského impéria obdržel z Čechů například generál Josef Duda, který prokázal svou statečnost zejména jako letec za druhé světové války.

video - Bělohlávek diriguje Dvořákovu sedmou

Jiří Bělohlávek diriguje Dvořákovu sedmou
Dvorak_Symphony_No_7_D_minor_Op_70_Jiri_Belohlavek_Prague_Symphony_Mvt1.mp4.jpg