Přednímu italskému režisérovi Nannimu Morettimu není nic svaté. Ani Svatý otec. Což je dobrá zpráva. Protože z neexistence úcty a bázně k tabu či jejich cíleného vzývání na souboj se může zrodit humor a nadhled na místech, kde by je nikdo nečekal nebo nehledal. Třeba za zdmi Vatikánu v souvislosti s volbou nové hlavy katolické církve ve filmu Máme papeže!. Nejnovější snímek Naniho Morettiho, držitele Zlaté palmy z Cannes za drama Synův pokoj, vstoupil minulý čtvrtek do českých kin.

Film odstartuje absurdní premisa, jež odhalí slavnostní zvolání z názvu Máme papeže! jako protimluv. Papež je totiž přesně to, co dychtiví kardinálové nemají. Za bedlivé pozornosti televizních štábů dokumentujících každý triviální detail vedoucí k zasedání konkláve, jež zvolí nového papeže, se procesí kardinálů odebeře do Sixtinské kaple. Tam zůstanou tak dlouho, dokud dvě třetiny z nich nenapíší na lístek stejné jméno a z komína nevyletí bílý kouř ohlašující netrpělivě čekajícím davům věřících na Svatopetrském náměstí, že katolická církev má nového pontifa.

Dveře se zavřou, kouř stoupá, ale papež (nestor francouzského filmu Michel Piccoli) se na balkoně neobjeví, protože v tu chvíli s úpěním prchá vatikánskými chodbami.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se