Jiný pohled na konzumní svět, který se podle něj opírá převážně o spotřebu, peníze a moc, se pokusí otevřít ve svém připravovaném celovečerním dokumentu scenárista a režisér Petr Vachler. Nazval ho Tajemství a smysl života.

Odpovědi na to, co je láska, kdo jsme a co je realita, chce nalézt především u lidí, kteří prošli klinickou smrtí nebo vidí běžný materiální svět jinýma očima.

Mezi šamany

"Tento film bude třeba jen jedním možným snem o realitě, pro někoho naopak popisem běžné skutečnosti," komentoval snímek autor. Využije v něm výpovědí Raymonda Moodyho (autor bestselleru Život po životě), Ericha von Dänikena (známý záhadolog), Carla Johana Callemana (švédský toxikolog) a desítky dalších z celého světa.

Podle Vachlera otevře tento "film na hraně" pohled na naše životy, a to jak v maličkostech, tak věcech zdánlivě velkých. Během čtyř let svých cest po světě navštívil mexické Toltéky, poznal peruánské šamany, dotkl se tradic indiánů Hopi a netušil, že svět může být úplně jiný, než dříve myslel.

Se spolupracovníky začal oslovovat sibiřské, argentinské a brazilské šamanky, lidi se zkušeností s klinickou smrtí, ruské vědce, uznávané autory světových bestsellerů a začal sbírat jejich názory na to, co je smysl života.

Po doporučení jednoho z konzultantů filmu, amerického producenta a režiséra Roberta Resnikoffa, bude film natočen v angličtině, a to i z důvodu množství zahraničních hostů a jejich popularitě po celém světě.

"Vzhledem k tomu, že použijeme řadu hraných scén, chceme sehnat i zahraniční herce. Film vzniká intuitivně a tak to bude pokračovat," vysvětlil Vachler. Podle producentů projevily zájem o film i zahraniční společnosti.

Když nebude konec světa

Nic prý není jisté, dokud nebude definitivně hotov scénář, který značně a stále ovlivňují výpovědi nových a nových lidí. Ani jejich seznam není konečný. Uvažuje se o dalších z Francie, Kanady, USA, Japonska, Ruska, Afriky a Blízkého východu.

"Nejzajímavější na roce a půl sbírání rozhovorů a přípravě projektu je naslouchat jejich odpovědím. Je z nich cítit, že otázky o smyslu a tajemství života je baví a naplňují," řekl koproducent Ctirad Hemelík. Také Karel Janeček, který je spoluzakladatelem Nadačního fondu proti korupci a zakladatelem Nadačního fondu pomoci, vstoupil do projektu s nadšením.

Snímek se průběžně natáčí, a pokud se vše podaří, do kin vstoupí 21. prosince. "Případně začátkem roku 2013, nebude-li pozdě," komentoval Vachler den, kdy se údajně podle mayského kalendáře předpovídá konec světa.

Související