Jiný pohled na konzumní svět, který se podle něj opírá převážně o spotřebu, peníze a moc, se pokusí otevřít ve svém připravovaném celovečerním dokumentu scenárista a režisér Petr Vachler. Nazval ho Tajemství a smysl života.

Odpovědi na to, co je láska, kdo jsme a co je realita, chce nalézt především u lidí, kteří prošli klinickou smrtí nebo vidí běžný materiální svět jinýma očima.

Mezi šamany

"Tento film bude třeba jen jedním možným snem o realitě, pro někoho naopak popisem běžné skutečnosti," komentoval snímek autor. Využije v něm výpovědí Raymonda Moodyho (autor bestselleru Život po životě), Ericha von Dänikena (známý záhadolog), Carla Johana Callemana (švédský toxikolog) a desítky dalších z celého světa.

Podle Vachlera otevře tento "film na hraně" pohled na naše životy, a to jak v maličkostech, tak věcech zdánlivě velkých. Během čtyř let svých cest po světě navštívil mexické Toltéky, poznal peruánské šamany, dotkl se tradic indiánů Hopi a netušil, že svět může být úplně jiný, než dříve myslel.

Se spolupracovníky začal oslovovat sibiřské, argentinské a brazilské šamanky, lidi se zkušeností s klinickou smrtí, ruské vědce, uznávané autory světových bestsellerů a začal sbírat jejich názory na to, co je smysl života.

Po doporučení jednoho z konzultantů filmu, amerického producenta a režiséra Roberta Resnikoffa, bude film natočen v angličtině, a to i z důvodu množství zahraničních hostů a jejich popularitě po celém světě.

"Vzhledem k tomu, že použijeme řadu hraných scén, chceme sehnat i zahraniční herce. Film vzniká intuitivně a tak to bude pokračovat," vysvětlil Vachler. Podle producentů projevily zájem o film i zahraniční společnosti.

Když nebude konec světa

Nic prý není jisté, dokud nebude definitivně hotov scénář, který značně a stále ovlivňují výpovědi nových a nových lidí. Ani jejich seznam není konečný. Uvažuje se o dalších z Francie, Kanady, USA, Japonska, Ruska, Afriky a Blízkého východu.

"Nejzajímavější na roce a půl sbírání rozhovorů a přípravě projektu je naslouchat jejich odpovědím. Je z nich cítit, že otázky o smyslu a tajemství života je baví a naplňují," řekl koproducent Ctirad Hemelík. Také Karel Janeček, který je spoluzakladatelem Nadačního fondu proti korupci a zakladatelem Nadačního fondu pomoci, vstoupil do projektu s nadšením.

Snímek se průběžně natáčí, a pokud se vše podaří, do kin vstoupí 21. prosince. "Případně začátkem roku 2013, nebude-li pozdě," komentoval Vachler den, kdy se údajně podle mayského kalendáře předpovídá konec světa.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist