Hodinový film Téměř dokonalý člověk od francouzské režisérky Cécile Denjeanové si ze sobotního vyhlašování cen na olomouckém festivalu AFO odnesl dvě sošky. Kromě Ceny za nejlepší světový populárně-vědecký dokumentární film zvítězil i v hlasování studentské poroty.
Celý dokument je chytře komponován jako past na laické diváky: nejprve je naladit na úžasné vědecké pokroky... a pak tomuto technooptimismu vrazit morální nůž do zad.
Darwin na druhou
Proces ovládnutí vlastní evoluce již dávno začal. Ideje transhumanismu (použití technologií k vylepšení člověka) mají už mnoho výsledků. Prozatím jde o službu lidstvu.
Kůň, který nešťastně klopýtne v dostihu, je automaticky utracen, ale člověku mohou amputovat obě nohy, a přesto bude znovu chodit. Dokážeme zpevnit rozbitou lebku kouskem kovu tak šikovně, že i Petr Čech může za pár měsíců chytat jako dřív.
Ve vítězném francouzském dokumentu vidíme jednoho německého mladíka, jemuž chybějící paži lékaři nahradili dokonale fungující replikou. Nyní testují vylepšenou verzi, kdy by umělá ruka mohla přenášet až 200 kilogramů. A mladý muž se na přeměnu v Terminátora očividně těší.
Stoprocentní optimismus sálá i z další postavy, anglického vědce, který se dobrovolně mění v kyborga. Zatím jen díky dvěma čipům, které mu otevírají všechny dveře v budově či automaticky ovládají světla. Dokonce ho kancelář pozdraví vlastním jménem – stejně jako Toma Cruise po operaci očí v Minority Report (2002). Ve Spielbergově filmu to byla ještě fikce.
Díky technologickým inovacím k nám může promlouvat ochrnutý britský fyzik Stephen Hawking, stejně jako ve filmu zobrazený kvadruplegik z USA. Ten díky čipu v mozku dokáže na dálku pomocí myšlenek ovládat kurzor na obrazovce.
Překvapivý favorit mužů i žen: Nejočekávanějším filmem není Batman - čtěte ZDE
V kině začalo léto: Projděte si velkofilmy, které oberou nejvíc peněz - čtěte ZDE
Dítě na zakázku
Skutečné etické jiskry začnou ze současného výzkumu létat, pokud se člověk rozhodne kompletně ovládnout i celý proces zrození. Oplodnění ze zkumavky sice dnes už nikoho nepřekvapí a slovo „inkubátor“ zná každé dítě školou povinné.
Jenže co takhle převzít celý devítiměsíční proces těhotenství do vědecké laboratoře? Pokusy s umělou dělohou již proběhly – a byly prozatím zastaveny kvůli masivním protestům řady vědců i veřejnosti. Jenže „ten pokrok, kdy se to zastaví,“ jak by řekl Cimrman...
Na pouhé dekády počítejme moment, kdy tatínek s maminkou přijdou odevzdat sperma a vajíčko a za třičtvrtě roku se staví v nemocnici pro hotový výrobek.
A slovo „výrobek“ je namístě. Již dnes vám americká klinika – bratru za 30 tisíc dolarů – vyhoví při volbě pohlaví budoucího andílka (v Česku je tento postup mimo zákon). Věda umí i mnohem větší kouzla (ovlivnit výšku, váhu, barvu očí, pleť...), která ještě v oficiálním nabídkovém katalogu nejsou. Opět: zatím jen kvůli zjitřenému veřejnému mínění.
A tady už v dokumentu zahrozí varovný prst – eugenické pokusy ze 30. let minulého století se vrací. Jen v „humanističtějším“ kabátu.
Na počátku jsou vždy dobré úmysly: omezit nemoci, poškození a vady. Stejně jako se zmetky ve výrobě háží pod stůl (v dnešní Číně se toto s mnoha narozenými holčičkami ostatně děje doslova), mohla by i manufaktura dětí vykazovat stoprocentní úspěšnost.
A o smrti se děti našich dětí budou učit jako my o španělské chřipce – ano, kdysi se na ni houfně umíralo.
Budoucnost: vstup jen s čipem
Krásný nový svět bez poškození a abnormalit... kde jsme to už jen slyšeli? Nepříjemné mrazení v zádech shrnuje v dokumentu oslovený francouzský filozof: „Když se vzdám dvou základních věcí, které život dělají životem – smrtelnost a prvek náhody – tak ztratím smysl života.“
Pokud bude možné a volně dostupné programovat bezvadné (nad)jedince, jaký společenský tlak asi čeká na hazardéry, co se vrhnou do početí bez jakékoli kontroly? Menší dávky, nepřijetí do mateřské školy, další znevýhodnění, bez nároku na... doplňte si sami.
Lidé se rozkastují na normální a ty vylepšené. Materiálu z dystopických příběhů máme dost – není problém si domyslet, v jakou noční můru lze proměnit technologickou produkci lidí. Pamatujete si film Matrix? Smáli jste se mu tehdy?
Budoucnost lidstva bude nepochybně fascinující – a možná pouze pro otrlé. Vítejte u (téměř) dokonalého člověka verze 2.0.
Teaser VA Un Homme Presque Parfait.mov
Teaser VA Un Homme Presque Parfait.mov
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist