Pozůstalost výtvarného kritika a novináře Juana Ramíreze de Lucase pomohla objasnit jednu z posledních záhad kolem smrti španělského básníka a dramatika Federica Garcíi Lorcy, podstatnou literární osobnost dvacátého století.
Lorcovým tajemným milencem, kvůli němuž básník zůstal ve Španělsku i po vypuknutí občanské války, byl právě nezletilý mladík z konzervativní rodiny de Lucas. Společně chtěli odcestovat do Mexika, což ale rodiče Ramíreze de Lucase nepovolili.
Příběh, který se odehrál v posledních měsících Lorcova života – těsně předtím, než básníka v srpnu 1936 popravili frankisté –, přetiskl španělský deník El País.
De Lucas, který celý život odmítal prozradit cokoliv o svém vztahu s Lorcou, zemřel již před dvěma lety. Těsně předtím však sestře předal deník a báseň, které události objasňují – především důvod, proč Lorca navzdory varování zůstával ve Španělsku a neodjel do Mexika dřív.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.










