Není asi dnes na světě žijící autor, o jehož díle by každý rok vycházely po světě tři nebo čtyři knižní tituly, které jeho psaní z různých stran rozpitvávají jako laboratorního potkana. Dílo amerického spisovatele Cormaca McCarthyho je rozebíráno univerzitními profesory i čtenáři do posledního detailu. On sám přitom svoje texty nikdy nekomentuje a mediálnímu světu se úspěšně, až na pár rozhovorů, zcela vyhýbá.

V Česku vyšlo v rozmezí let 1995 až 2012 osm McCarthyho knih a další dvě - prvotina z roku 1965 Strážce sadu a částečně autobiografický román Suttree se chystají tento rok. Velmi vhod proto může českým čtenářům přijít právě vydaná kritická recepce jeho díla. Podrobný výkladový slovník promyšleného a pro nezasvěceného čtenáře ne zcela dešifrovatelného McCarthyho světa připravoval několik let Michal Svěrák - právník, literární vědec a specialista na soudobou americkou literaturu. Kniha s výraznou obálkou, ze které se na nás z červené siluety autora dívají pichlavě modré oči, se jmenuje Svět v hrsti prachu.

Po vstupní mccarthyovské práci amerikanisty a velkého znalce amerického jižanství Marcela Arbeita nazvané Fred Chappell, Cormac McCarthy a proměny románu amerického Jihu (2006, Periplum) tak má konečně český čtenář možnost prokousat se román po románu autorskými kompozicemi, jejichž rozbor zaměstnává celé univerzitní ročníky a o nichž vychází v USA pravidelný literární kvartálník.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se