Dirigent Jiří Bělohlávek v pondělí na britském velvyslanectví v Praze obdržel Řád britského impéria, které mu udělila královna Alžběta II. Bělohlávek, jenž je šéfdirigentem londýnského Symfonického orchestru BBC, dostal čestný titul komandér.

Britská velvyslankyně Sian MacLeodová uvedla, že Česko i Británie mohou být pyšné na příspěvek Bělohlávka k propagaci české i britské hudby v celém světě. Bělohlávek při té příležitosti vyzdvihl umění britských filharmoniků.

Čecha nahradí Fin

Od září Bělohlávek nastoupí na šéfdirigentský post do České filharmonie. "Po úžasném období s Symfonickým orchestrem BBC, kde jste byl nejdříve jako hlavní hostující dirigent a poté jako šéfdirigent, se vracíte do Prahy, abyste zaujal místo ve středu kulturního dění ve vaší vlasti. V Londýně budete chybět a já doufám, že pro vás bude Velká Británie pořád druhým domovem," řekla diplomatka.

"Získat tento řád je pro mne čest. Jsem šťastný, že takto byla oceněna moje práce," uvedl Bělohlávek.

V londýnském tělese Bělohlávek pomalu končí a přesouvá svoje aktivity do Prahy. Už se účastnil jednání o reformě České filharmonie a příprav na novou sezónu. Čeká ho také účinkování v Nizozemsku, od sezony 2013/2014 se na čtyři roky stane stálým hostujícím dirigentem Rotterdamské filharmonie.

BBC nedávno oznámila, že v Londýně Bělohlávka nahradí Fin Sakari Oramo. Účinkování Bělohlávka označila jako "mimořádně úspěšné".

Firth, Duda a Bělohlávek

Titul komandér Řádu britského impéria je udělován jako ocenění za pozoruhodné úspěchy. Dostávají ho i ti, kteří významně prospěli společnosti nebo dosáhli ve svém oboru výborných výsledků. Udělení titulu je spojeno s možností užívat zkratku CBE za jménem.

Komandérem Řádu britského impéria se v minulosti stal například herec Colin Firth, královna ho ocenila za zviditelnění britských filmů ve světě. Vyznamenána byla třeba i herečka Catherine Zeta-Jonesová.

Vyznamenání komandér Řádu britského impéria obdržel ale i generál Josef Duda, který prokázal svou statečnost zejména jako letec za druhé světové války.

Související