Kytary ze dřeva či překližky v pátek pod vedením sochaře, malíře a hudebníka Františka Skály vyráběli účastníci workshopu Heavy jako Metal v Muzeu umění v Olomouci.

Akce byla součástí doprovodného programu k výstavě, která od dubna představuje autorovy kresby, malby i objekty. Nápad zasvětit workshop právě kytarám vznikl podle lektora Davida Hrbka proto, že jde o výrazný výtvarný prvek Skálova díla.

"Když se řekne Skála, vybaví si znalci jeho díla okamžitě kytary. Dělá je nejen jako artefakty na zeď, ale některé jsou i funkční a hraje na ně ve skupině M. T. O.," uvedl Hrbek.

Většinu Skálových kytar si mohou zájemci prohlédnout i na olomoucké výstavě.

První kytaru autor vytvořil zhruba v roce 1983, celkem jich je kolem 20. Dnes se mohl vžít do doby, kdy s kytarami začínal.

"Hlavně jsem účastníkům workshopu říkal, že se kytara nedá udělat během tří hodin. Já ji dělám tři dny a člověk k tomu potřebuje tisíc věcí a speciální nářadí. Alespoň si mohli trochu zkusit, jak to jde. Jsou k tomu potřeba základní řemeslné dovednosti," uvedl Skála. Sám si kytary vytváří pro radost. "Je to zřejmě nekončící řada, taková klukovská záležitost," doplnil.

Účastníci workshopu, o nějž byl podle Hrbka velký zájem, si tělo a krk nástroje museli připravit již doma. "Krk jsem udělal ze staré lyže a na tělo použil dřevo, které jsem našel s kamarády v lese. Ve volném čase hraju na kytaru a ukulele, chodím do výtvarky a rád vyrábím věci ze dřeva. Moc se mi líbila výstava, tak jsem se přihlásil," uvedl třináctiletý účastník workshopu.

Vlastní kytaru si na workshopu vyráběl i jeho mladší bratr. "Kytary budou mít čestné místo v pokojíčku, uprostřed bude normální kytara," řekla matka obou hochů.

Nabídka vyrobit si kytaru pod dohledem známého výtvarníka zaujala i studentku výtvarné výchovy olomoucké Univerzity Palackého. "Já převážně kreslím, toto je zase něco jiného. Výroba kytary je sice náročná na čas, ale určitě nejde o nemožný úkol," uvedla studentka, která využila kromě překližky například barevné drátky či knoflíky.

Skálova olomoucká výstava je podle zástupců muzea dosud nejvýznamnější přehlídkou autorovy tvorby. Vystaveny jsou i jeho fotografie a Divadlo hudby představuje také více než stovku Skálových ilustrací z 11 knížek. Výstava v Muzeu umění potrvá do 19. srpna.