Nová inscenace Janáčkových Příhod lišky Bystroušky bude prvním satelitním přenosem české opery. V devíti tuzemských kinech zazní 10. června v přímém přenosu z britského operního festivalu v Glyndebourne v režii Mellyho Stilla, informoval Martin Cikánek ze společnosti Aerofilms.

"V titulní roli debutuje britská sopranistka Lucy Croweová, jejíž pěvecká hvězda stále stoupá a bude zajímavé ji slyšet v českém repertoáru," uvedl Cikánek.V roli Revírníka zazpívá ruský barytonista Sergej Leiferkus, londýnské filharmoniky povede Vladimir Jurowski.

Zpoždění kvůli pikniku

První část opery bude přenášena se zpožděním, protože v Glyndebourne je mezi první a druhou částí tradiční devadesátiminutová přestávka na piknik v parku před divadlem.

Přestávka v kinech bude kvůli zpožděnému začátku přenosu pouze třicetiminutová. Po přestávce už vše poběží v přímém přenosu, diváci v kinech uvidí ve stejném čase totéž, co návštěvníci opery v Glyndebourne.

Nadšení Britové

Stillovo nastudování mělo v Glyndebourne premiéru 20. května a britský tisk jej přivítal. "Stillovi se daří udržovat rovnováhu mezi mystičnem a vtipem a sentimentalitu drží v rozumných mezích. Vladimir Jurowski byl při dirigování Londýnské filharmonie majestátně přesvědčivý, a byť jeho pronikavá inteligence někdy muziku příliš svazuje a dělá suchou, v tomto případě mu nelze nic vytknout," napsal britský deník Telegraph, který představení ohodnotil čtyřmi z pěti hvězdiček.

Stejně vysoko představení hodnotil i deník Independent, podle nějž představení uvádí spoustu paralel mezi životem lidí a zvířat, ačkoliv dodržuje půvab Janáčkovy panteistické vize. Spokojeně vyzněly i recenze v londýnském Evening Standardu a Wall Street Journalu, podle něhož jde o inteligentní představení, které vyvolává hluboce emotivní reakce.

Operní festival v Glyndebourne byl založen v roce 1934 na venkovském statku jižně od Londýna. Od roku 1994 zde stojí operní dům pro 1200 diváků. Festival je od počátku finančně nezávislý, náklady pokrývají dary mecenášů.

"Festival v Glyndebourne je ztělesněním dnes zcela unikátního klidu na detailní uměleckou práci a místo jedinečné koncentrace - všichni umělci tu vždy pracují jako jeden organismus a síla zdejších inscenací spočívá právě v dokonalé harmonii všech složek divadla," sdělil dirigent Jakub Hrůša, který je ředitelem tradičního podzimního turné Glyndebourne on Tour.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist