Il était une fois... Bylo nebylo. Pohádkově bohatý pařížský kvadruplegický aristokrat zaměstná černého senegalského mladíka ze sídliště, jenž si právě odseděl půl roku.

Spřátelí se, najdou jeden v druhém spřízněnou duši a vzájemně si pomůžou. Dva odlišné světy se prolnou, každý si vezme z toho druhého to lepší a nastane sociální harmonie. Francouzský snímek Nedotknutelní, který vstoupil do českých kin, je bezostyšně sociálně utopický, sentimentální a populistický.

Hit ze sídliště

Hlavně ale je – navzdory řadě vtipných, až kouzelných situací a hereckým výkonům hlavních představitelů – bezostyšně blazeovaným oživením francouzských koloniálních fantazií.

Nedotknutelní jsou fantazií, jež evidentně ve francouzské společnosti stále rezonuje. Možná o to intenzivněji, o co vyhraněnější jsou problémy s druhou či třetí generací afrických přistěhovalců (jak samy sebe tyto vrstvy záměrně označují - což je protimluv, oficiálně jsou francouzskými občany), kteří žijí na lecorbusierovských sídlištích - ghettech na okrajích Paříže.

Jen tak si je možné vysvětlit, že se stal z Nedotknutelných ve Francii obrovský hit, který překonal i Harryho Pottera. Pouze tradiční loajalitou Francouzů k domácí kinematografii dvacet milionů prodaných lístků zkrátka podložit nejde.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se